2010 yılında tanıştığımız Bitcoin, geçtiğimiz 9 yıl boyunca hala gizemini koruyan son yüz yılın en büyük gelişmelerinden biri sayılmaktadır. Bitcoin ile beraber piyasaya sürülen binlerce kripto para, dünyanın birçok ülkesinde kripto para borsaları tarafından işleme açıldı ve günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Kullanıcılar tarafından alım – satım işlemlerinin yapıldığı bu borsalar, ileri düzey şifreleme teknikleri ile korunmakta ve işlem yapılan koinlerin birçoğu, soğuk depolarda muhafaza edilir. Özellikle son birkaç yıldır Türkiye’de hızla yaygınlaşan ve sayıları artan borsalar, Türk kripto para yatırımcıları tarafından kullanılmaktadır.

Yabancı Bitcoin Borsaları

Dünya genelinde sıkça kullanılan yabancı Bitcoin borsaları arasında Binance, Coinbase, Bitmex, Okex, Kraben, Huobi, Gemini gibi birçok popüler borsayı sayabiliriz. Bitcoin borsası dediğimize bakmayın. Aslında bu borsalarda genel olarak 1500’e yakın kripto para üzerinden işlem yapılmaktadır. Bazı borsalar maalesef, Türk kullanıcılara kapalıdır. Sadece Türkiye için değil, bazı riskli bölgeler için de çeşitli kısıtlamalar olabilmektedir. Bu durum, tamamen borsanın inisiyatifindedir.

Türk Bitcoin Borsaları

Hiç şüphesiz ilk akla gelen isimlerden olan Btcturk, Konieks, Paribu ve Koinim gibi borsalarına, Türk Bitcoin Borsaları arasında yer verebiliriz. Bu şirketler, uzun yıllardan Türk yatırımcılara hizmet veren, köklü borsalardır. Ancak şunu belirtmeden geçemiyoruz; yabancı ya da Türk borsası fark etmeksizin, hiçbir borsada %100 güvende değilsiniz. 2019’un ilk ayında, dünyaca ünlü bir borsanın, internet korsanları tarafından hacklendiği ve milyonlarca dolar zarara uğratıldığı haberini aldık. Çok zorunlu olmadıkça, yatırımlarınızı borsalardaki hesaplarınızda tutmamanızı tavsiye ediyoruz. Aşağıdaki başlıkta bu konuda detaylı bilgi vereceğiz.

Kripto Para Borsalarında Güvenlik

Genel anlamda baktığımızda, Kripto Para Borsalarında Güvenlik en üst düzeyde olduğu için, standart web sitelerinde veya alışveriş sitelerinde gördüğümüz, güvenlik seviyesinin çok üzerinde önlemler alındığı ortadadır. Tüm borsalarda kullanıcıların kimlik, adres ve telefon onayları alındıktan sonra işlem yapılmasına izin verilir. Bu aşama, çok önemlidir. Hem kullanıcı açısından, hem de borsa açısından ciddi bir güvenlik önlemidir ve takdire şayandır. Ancak, internette hiçbir sistemin garantisi yoktur. Dünyanın en güvenilir siteleri bile, zaman zaman çeşitli saldırılara maruz kalabiliyor. Hal böyle olunca, kripto para borsalarının bu tür saldırılar karşısında yapabilecekleri de sınırlıdır. Bunun örneklerini geçmişte çok gördük. 1 numaralı borsa diye adı geçen Binance bile, 2018 yılında bazı güvenlik sorunları yaşadı. Hatta bazı borsaların, kullanıcı yatırımlarına el koyup “ saldırıya uğradık açıklaması ile ortadan kaybolduğu da bilinmektedir. Buna benzer sorunların az da olsa yaşandığı borsalar da kendi güvenlik önlemlerinizi almayı unutmayınız. Örneğin her borsa da mail ve şifre bilgileriniz farklı olmalı. Çift etkenli koruma kullanabilirsiniz. Bu gibi kişisel önlemler ile güvenliğinizi artırmanız sizin elinizdedir.

En güvenilir Bitcoin Borsaları 2019

Yukarıda yazan güvenlik açıklarını okuduktan sonra eminiz sizde çekimser kaldınız. En güvenilir Bitcoin Borsaları 2019 yılında azınlıktadır. Çok kullanıcıya sahip olmak, işlem hacminin çok yüksek olması gibi etkenler, o borsayı en iyi yapmaz. En iyi borsa, her zaman için en güvenli borsadır. Müşteri desteği hızlı olan, komisyon oranları uygun ve üyelik aktivasyon süreci basit olan borsalar en iyi borsalardır. Ama güvenlik konusuna gelirsek; genel olarak Binance, Coinbase, Btcturk gibi borsaları saymak mümkündür. Bu yazımızda hiçbir borsanın reklamını yapmamak için özellikle dikkat ettik. Sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Adı geçen borsalarda işlem yapma sorumluluğu tamamen size aittir. Web sitemiz bundan kesinlikle sorumlu değildir.