Parapiyasasi.net
Kripto Para Ticareti
Yazar: -23 Nisan 2020
24

Türkiye de Kripto Para Ticareti Nasıl Yapılır?

Kripto para kullanımı açısından Türkiye önde giden ülkelerden biri olsa da yasal mevzuat gereği bazı sıkıntıları bulunmaktadır. Buna bağlı olarak mevcut kripto para borsalarında işlem yapan traderlar pek sorun ile karşı karşıya kalmaktadır. Türkiye de kripto para ticareti yapmak isteyen yatırımcıların ulaşabildiği ve en iyi olarak tabir edilen kripto para borsası ise işlevsizliği ile dikkat çekiyor. Gerek tasarım gerekse de işlem yapılan ara yüz nedeni ile hem verim düşmekte hem de alım satım işlemlerinde başarısız olma ihtimalini yükseltmektedir.

Türkiye de Kripto Para Ticareti Ücretleri

Türkiye de Kripto Para Ticareti yapılabilecek platformlarda yüksek ücret uygulamaları traderların kazancına göz diken en önemli sorundur. Özellikle sık sık alım satım işlemleri yapmanız halinde neredeyse kazanç sağlamanız imkansız hale gelmektedir. Hatta işlem ücretlerinin yüksekliğinden dolayı zarar etmeniz daha olasıdır. Bu nedenle kripto para alım satım işlemlerini belirli bir düzen içerisinde yapmak daha akıllıca olacaktır. Aksi takdirde yaptığınız işlemler sonucu elde ettiğiniz kripto para kazancına karşılık ödediğiniz işlem ücretlerini alt alta koyduğunuzda hiç bir getiri sağlayamadığınızı görebilirsiniz

Kripto para ticaretinde Türk yatırımcıların çoğunluğu ticarette gelen getirilerin büyük bir kısmını ücretlere vermektedir. Yüksek ücretler dışında ayrıca hacim limiti gibi birçok kısıtlamalara da maruz kalmaktadırlar. Bazı kripto para borsalarının Türkiye de faaliyet göstermiyor oluşu ise Türkiye’de ki Kripto Para ticaretinin verimli olmadığını açıkça göstermektedir.

Kripto Para Yatırımcıları Ne Yapmalı?

Ülkemiz içerisinde uygun bir kripto borsası arayan bir yatırımcı konumunda iseniz seçeceğiniz aracı kurumun ya da şöyle söyleyelim kripto para platformunun karşılaması gereken belirli kriterler bulunmaktadır. Bunları kısaca özetlemek gerekirse;

 • Kripto para platformuna kayıt işleminin kolay olması gereklidir.
 • Platformun anlaşılır ve kullanımı kolay olması önemlidir
 • Global olarak erişilebilir olması çok daha iyi olacaktır.
 • Herhangi bir işlem limiti olmaması, daha fazla miktar ile işlem yapma ve dolayısı ile işlem ücretlerinin daha uygun olmasını sağlayacaktır,
 • Kripto para alım satım işlemlerinde düşük işlem ücretleri olması gerekmektedir.

Bu kriterler sonrasında kripto para yatırımı yapmak isteyenlerin aklına bazı sorular gelecektir. Bu sorulardan biri de Güvenilir Ve Düşük Ücretli Kripto Para Borsası Nereden Bulabilirim? Sorusu olacaktır. İşte tam da bu noktada Amplify borsası istediğiniz özellikleri karşılayabilecek niteliktedir. Hem güvenilir hem hızlı hem de sıfır işlem ücreti ile kripto para ticareti yapmak isteyenlerin ihtiyacını karşılamaktadır.

amplify
amplify

Amplify Kripto Para Borsası Nedir?

Sadece ülkemizde değil dünya üzerinde kripto para ticareti yoğun olarak gerçekleşmektedir. Pek çok borsa ise kripto para ticareti için Blockchain altyapısını kullanmaktadır. Daha kaliteli ve güvenilir bir ticaret için Blockchain tabanlı uygulamalar çıkarılmıştır. Bu uygulamalar üzerinden anlık olarak kripto para alım satım işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Amplify Borsası platformu günümüzde Türkiye’de bulunan kripto para yatırımcılarının kullanabileceği 40 işlem çiftini listelemesi ile bilinmektedir. Aynı zamanda Amplify Borsası platformu, işlem ücreti almamakla birlikte ticaret için aşağıdaki token’ları ve coin’leri desteklemektedir.

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Litecoin (LTC)
 • Ripple (XRP)
 • Bitcoin Cash (BCH)
 • Dash (DASH)
 • Cardano (ADA)
 • NEO (NEO)
 • Ethereum Classic (ETC)
 • Basic Attention Token (BAT)
 • 0x (ZRX)
 • EOS (EOS)
 • IOTA (MIOTA)
 • Augur (REP)
 • Amplify (AMPX)
 • Stellar Lumen (XLM)

Amplify Platformu İçin Nasıl Kayıt İşlemi Yapılır?

Ücretsiz oluşu ve kolaylık sağlaması ile Türkiye de kripto para yatırımcılarının ilgisini çeken Amplify platformu için nasıl kayıt işlemi yapılır? Hemen anlatalım.

 • Öncelikli olarak https://amplifyexchange.com adresine girişinizi yapınız
 • Siteye erişim sağladıktan sonra sağ üst köşede yer alan yeşil “Register” bağlantısını tıklamanız gerekmektedir.
 • Kayıt formunda yer alan Adınızı, soyadınızı, e-postanızı, doğum tarihinizi, ülkenizi girin ve ardından güçlü bir şifre belirleyin.
 • Şifrenizi belirledikten sonra robot olmadığınızı onaylamanız gerekmektedir
 • Contunie yazısına tıklayarak işleminize devam ediniz.
 • Bu aşamada hesabınız oluşturulmuştur ve size aktivasyon maili gönderilmiştir.
 • Mail hesabınızı açarak aktivasyon mailinde yer alan linke tıklamanız istenmektedir.
 • Amplify platformu hesap açılışı sırasında belirlediğiniz şifreyi girmeniz istenecektir.
 • Şifrenizi girdikten sonra hesabı onaylamak için “CONTINUE” yazısına tıklayınız.

Şimdi Amplify platformu hesabınıza giriş yapabilir ve Amplify ile kripto para ticareti yapma işlemine başlayabilirsiniz.

kripto para yasal mı
Kripto Para Yasal Mı?

Türkiye de Kripto Para Ticareti Yasal mı?

Borsalar, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanuna ve Dönemin Sermaye Piyasası Kurulu’nun uygun görüşü sonrasında yine dönemin Cumhurbaşkanı tarafından izin verilmekte olan sermaye piyasası araç ve gereçlerinin; kıymetli madenler ve kambiyo ile kıymetli taşların ve Sermaye Piyasa’sı Kurulunca uygun görülen diğer sözleşmeler neticesinde ki ilgili belgelerin ve kıymetlerin güvenilir, istikrarlı, şeffaf, etkin, adil ve rekabetçi bir ortamda işlem görmesini sağlamak üzere kurulan özel hukuk tüzel kişileri özelliği taşımaktadır.

Yani bu kapsam ve açıklamalar doğrultusunda faaliyet gösterecek olan kuruluşların Sermaye Piyasası Kurulundan izin almaları gibi bir zorunluluk bulunmaktadır.

Her ne kadar ülkemizde Kripto para alışı ve satışı işlemleri bir şirket adı altında yapılmıyor olsa da yasal olarak Türkiye de kripto para ticareti yapılabilir mi sorusu akla gelmektedir. Netice de bakıldığı zaman aracılık edilerek bu işler yapılma şansına sahiptir. Akıllara gelen bir diğer soru ise kripto para ticareti ile gerçekleştirilecek alım satımların vergilendirilmesi nasıl olacağıdır.

BDDK, 25 Kasım 2013 tarihinde yapmış olduğu basın açıklamasında bitcoin için karşılığında hiçbir güvence olmaması ve her hangi bir kuruma bağlı bulunmaması nedeniyle Bitcoin için elektronik para sıfatında yer almayacağı belirtilmiştir.

Kısaca BDDK diyor ki; Kripto Paralar, 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile beraber BDDK tarafından çıkarılan Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı İle Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşları ilgili Yönetmelik kapsamında değerlendirilmesi söz konusu değildir.

Bu açıklamalar kapsamında Türkiye de şu an ki yasal düzenleme ile kripto para ticareti yapılması, aracılık hizmeti verilmesi yasal bir statü altında bulunmamaktadır.

Türkiye de Kripto Para Ticareti Güvenilir mi?

Kripto paranın İki defa harcanma olasılığı, ödeme sistemleri içerisinde en önemli problemlerden birisi olma özelliği taşımaktadır. Önlemi ise aslında bakıldığı zaman geleneksel yöntemlerden olan, yapılan işlemlerin kaydını tutan merkezi bir aracı (bankalar) koymak olmaktadır. Her ne kadar güzel bir durum gibi görünse de bu metot araya bütün sermayeyi kontrol edebilen bir otoritenin girmesi anlamına gelmektedir. Bu da elbette ki güvenirliği azalmaktadır.

Bir bakıma merkezîleştirilmiş, başka bir deyişle dağınık bir ağda -Bitcoin gibi- işlemler açısından gerçekleşebilmesi için sistemin her parçasının onay verilmesi lazımdır. Örneğin bitcoin al sat işlemlerinde güvenliği blockchain sağlamaktadır. Bu sayede yapılan her işlemin herkes tarafından görülmesi insan açısından olumlu bakış açısının oluşmasına ve güvenirlilik sağlamasına neden olmaktadır.

Bütün alışveriş işlemleri, kripto para alacak olan ile satacak olan kişiler arasında sanal cüzdan ve miktar üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle şu an için kripto paralar güvenilirlik konusunda yeterli bir güveni sağlamışlardır diyebiliriz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar