• YARIM ALTIN
  5.823,00
  % 2,62
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7727
  % 0,14
 • € EURO
  29,2415
  % -0,22
 • £ POUND
  33,8629
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,8044
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2846
  % 0,33
 • BITCOIN/TL
  747109,181
  % -0,01
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Kripto Paralara Yeni Düzenleme

Kripto Paralara Yeni Düzenleme

Kripto paraların günden güne artan hacmi ve çeşitli platformlarda kullanılması kripto paralara yeni düzenleme zorunluluğunun doğmasını sağlamıştır. Kripto para varlık hizmet sağlayıcıları olarak adlandırılan bu durumdan suç gelirlerinin aklanması veya terör kaynaklarına para aktarılması gibi sorunlar oluştuğundan tedbirlerin alınması yoluna gidilmiştir. Yönetmeliğin yayınlanması sayesinde yatırımcıların ve aracılık yapanların daha güvenli alanlar haline gelmesi sağlanmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan kararname ile düzenlemeye bağlanan kripto paraların yasadışı işlemlerde kullanılmasının önüne geçmesi bekleniyor. Kararın detaylarında faizsiz ev alma sistemi ile konut sahibi olma hizmeti veren kurumların da aynı düzenlemelere bağlanması sağlanmıştır. Bunların yanında bankalar, sigorta şirketleri, milli piyango daireleri, spor kulüpleri, noterler de düzenlemelere bağlanmak zorunda kaldı. En çok etkilenen sektör ise kripto paralar olduğundan yeni düzenleme bu yönü ile ön plana çıktı.

Ayrıntılı Kimlik Tespiti Yapılması

Düzenleme ile birlikte kripto para işlemlerinde belli bir işlem tutarının üzerinde işlem yapılmak istendiğinde açık şekilde kimlik tespitinin yapılması zorunlu hale geliyor. Bu sayede isim kullanmadan ve izi sürülemeden yapılan para transfer işlemlerinin önüne geçilmesi de sağlanmış oluyor. Büyük rakamlarla işlem yapılmak istenmesi halinde aynı dikkat bu işlemlerde de gösterileceğinden rakamlar ve kimler tarafından yapıldığı kontrol edilmiş olacaktır.

Makul Sebeplerin Sorulması

Yapılacak büyük rakamlardaki işlemlerde ekonomik veya hukuki amaç belirtilmesi yoluna gidileceği de açıklandı. İşlemle alakalı resmi olarak kabul edilen bir neden olmaması halinde onay alamayacak olması güvenliğin daha keskin hatlarla sağlanmasına ortam sağlayacaktır. Nedeni belirli olan işlemlerde rakamların toplu ve büyük olması durumunda dikkatli olunması, sorumluluk alınması konuları da ele alınıyor.

Kripto Paralara Yeni Düzenleme
Kripto Paralara Yeni Düzenleme

Teknolojik Önlemlerin Alınması

Kripto paraların yapısı gereği teknoloji ile eşdeğer olması teknolojik açıdan önlemlerin alınmasını da zorunlu hale getiriyor. Kimlik detaylarının kayıt altına alınacak olması, büyük işlemler sırasında nedenlerin talep edilmesi verilerin kayıt altına alınması anlamına gelir. Bunun için güvenlik ve veri kaybı olmasının önüne geçmek için ek önlemlerin alınması isteniyor. Aksi durumda yatırımın güvenliği de riske gireceğinden önlem alınmasının üzerinde duruluyor.

Maliye Bakanlığı’na Bildirme

Tutara bağlı olmaksızın şüphe duyulan bir işlem ve hareket olması durumunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bildirim yapılması da zorunlu hale geliyor.

Bu aşamada:

 • İlk olarak işlemin neden şüpheli olduğu açıklanmalıdır,
 • Kamu kurum ve kuruluşu olarak istenen tüm belgelerin verilmesi zorunludur,
 • Maliye Bakanlığı’nın tüm taleplerine cevap verilmesi gerekir.

Bu şekilde kripto paraların bahsedilen terör örgütlerine finansman sağlama veya para aklama işlemlerinde kullanılmasının da en azami duruma gelmesi amaçlanıyor.

Daha Fazla Belge İhtiyacı

Düzenleme ile birlikte artık kripto para yatırımcılarının daha çok tanınmasına öncelik verilmiş oluyor. Kayıt sistemleri üzerinden yatırımların durumu ve kişileri kontrol altına alınmaya başlanıyor. İşlemlerin denetlenmesi, gerekli durumlarda istenen kurumlara raporlanması resmi şekilde denetleme olması anlamına geldiğinden kamu otoritelerinin varlığından kripto para alanında bahsetmek de mümkün hale geliyor. Belli usul ve esaslara bağlı şekilde ortaya çıkan bu denetlemelerden dolayı yatırımcıların daha fazla belge ve dokümantasyona ihtiyaç duyması da kaçınılmaz bir hal alıyor.

MASAK Kapsamında İşlemler

Düzenlemede adı geçen firmaların MASAK tarafından denetime tabii tutulması ve yönetmeliklerine uygun şekilde olma zorunluluğunun doğması kullanıcıların daha güvende işlemler yapmasına neden olur. Denetim altında olduğu bilinen bilgi ve işlemlerde hata olması, farklı amaçların güdülmesi gibi olasılıkların en başından azalması bekleniyor.

Yatırımcıların Bakış Açısı

Yapılan değerlendirmelere bakıldığında yatırımcıların bu konuyla alakalı olumlu ve olumsuz yorumlarıyla karşı karşıya kalmak mümkündür. Belgelerle kimliklerinin belirlenmesi ve yatırımlarının kesin şekilde ortaya konması verilerin açık olması durumunda dışarıya sızması olasılığını da oluşturuyor.

Bunun olmaması için teknolojik önlemler alınacağı ile alakalı düzenlemede kesin açıklamalar olmasına karşılık yine de asla aşılamayacak bir güvenlik duvarı henüz elde edilmediğinden şüphelerin var olmasının önüne geçilmeyecektir. Diğer taraftan kayıt altına alınan ve böylece kötü finansman amaçlı kullanımları sınırlandıran denetimli aşamanın kripto paraların özüne zıt olduğu da biliniyor. Merkezi bir sisteme bağlı olmayan ve yatırım şansı sunan bir para biriminin devlet tarafından ne kadar kontrol altına alınabileceği de merak ediliyor.

Vergi Alınması Olasılığı

Bu kayıt ve kontrol işlemlerinin temelinde bir süre sonra vergilendirme işlemleri olacağını öne süren kişilerin sayısı da fazladır. Vergi almak için yatırımların kayıt altına alındığını ve bu aşamaya giden yolda ilk adımın yeni düzenleme olduğunu düşünenler düzenlemenin yarar amacında olmadığı yönünü vurguluyor. Kayıtlanan ve yatırımları bilinen kişilerin vergi vermek istememesi kripto paralara olan yatırım taleplerinin daha çok olmasında en temel nedendir. Vergilendirme ile belli bir oranda yatırım üzerinden vergi alınmasının önünü açan düzenleme yatırımcıların kafalarının karışmasına da neden oluyor.

Düzenlemeye Uyulmaması İhtimali

Yurtdışı kaynaklı borsalar ve aracılık hizmeti sağlayan kurumlarla çalışmak isteyenlerin Türkiye’de geçerli olan sistemlere dahil olması gerekmiyor. Bunun için düzenlemeye uymanın zorunlu olmadığı bir işlem bu şekilde yapılabiliyor. Türkiye işlemlerinde zorunluluk olması yatırımcıların da hacimlerinde küçülmeye gitmesine neden olabilir. Farklı yollar kullanarak düzenlemelere uyulmaması halinde bunların nasıl engelleneceği de bilinmiyor. Bunun için yatırımcıların merkezi olmayan bir para biriminde denetleme işlemlerine önem vermediği sonucuna da kolaylıkla ulaşılabiliyor.

YORUMLAR YAZ