• YARIM ALTIN
  5.537,00
  % 0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9947
  % 0,24
 • € EURO
  28,8849
  % 0,31
 • £ POUND
  33,4978
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  3,7100
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,2788
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  718153,305
  % 0,02
 • BIST 100
  7.961,98
  % -1,93

Kripto paralarda sert düşüş

Kripto paralarda sert düşüş

Bloomberg HT‘nin haberine nazaran Bitcoin ve Ether’de yüzde 3’ü aşan kayıplar yaşanırken daha küçük kripto paralarda paha kaybı yüzde bazında çift hanelere çıktı.

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu’nun (SEC) önde gelen dijital varlık borsalarına yönelik dava açması küçük kripto paralarda önemli satışa neden oldu. SEC’in borsalara karşı aldığı aksiyonların yatırımcıları endişelendirdiği ve son satış dalgasına neden olduğu bedellendiriliyor.

Solana, Cardano ve Avalanche’nin de ortalarında olduğu kripto paralar Cumartesi günü yüzdelik bazda çift haneli düşüşler kaydetti. En büyük iki dijital varlık olan Bitcoin ve Ether’de ise düşüşler yüzde 3’ü geçti.

SEC bu haftanın başlarında, dalın en büyük ticaret platformu olan Binance Holdings Ltd. ve ABD’nin en büyük borsası Coinbase Küresel aleyhine dava açarak kripto kesimine ikili darbe indirmişti.

SEC, müracaatında Binance ve kurucusu Changpeng “CZ” Zhao’yu müşteri fonlarını yanlış kullanmak, yatırımcıları ve düzenleyicileri yanıltmak ve menkul değerler kurallarını çiğnemekle suçlamıştı.

Binance, mevzuyu çözmek için kurumla âlâ niyetli müzakerelerde bulunduğunu söylerken SEC hareketini “hayal kırıklığı” olarak nitelendirerek, platformunu “güçlü bir şekilde” savunmayı planladığını söyledi.

Coinbase de, SEC’in yasa dışı bir borsa yürüttüğü tezine itiraz ederek yasal çabayı Yargıtay’a kadar götürmeye hazır olduğunu söyledi.

Davaların bir modülü olarak, ortalarında Binance’in BNB’si, Cardano’nun ADA’sı ve Solana’nın SOL’unun da olduğu birtakım kripto paralar kayıtsız menkul değerler olarak belirtildi.

Bu durumun SEC’e zıt düşme dehşetiyle borsaların kelam konusu kripto paraların süreç görmesine müsaade vermekten çekineceği ve süreç hacmini düşürebileceği değerlenediriliyor.

Robinhood Markets Inc., 27 Haziran’dan itibaren Solana, Cardano ve Polygon’un süreçlerine son vereceğini açıkladı.

Binance’e karşı itimat göstergesi olarak görülebilecek borsanın kripto parası BNB, Cumartesi günü yüzde 10’a varan düşüş yaşaması sonrası kayıpların bir kısmını toparladı.

YORUMLAR YAZ