Parapiyasasi.net
KRİPTO PARANIN RİSKLERİ NELERDİR?
Yazar: -31 Ocak 2019
42

KRİPTO PARANIN RİSKLERİ NELERDİR?

Kripto paralar çıktığı günden beri ekonomi köşelerini sükseli haberler ile süsleyen bir para birimidir. Dünyanın en değerli para birimine ulaşmış olan kripto paralar için Dünya’da kripto paralar gelecektir, kripto paralar balondur diyen iki görüş ortaya çıktı. Peki kripto paralar geleceğin parası mı yoksa gerçekten bir balon mu değil mi bu soruya cevap vermek yerine ön görebildiğimiz risklerini anlatacağız. Kripto paralar ile ilgili bu yazımız herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Eğer kripto paralara yatırım yapmayı planlıyorsanız mali durumunuz, finansal bilgilerinizi uzman bir danışmana danışarak yapmanızda yarar olacaktır. Gelelim kripto paraların ön görülen risklerine…

FİYATLAR SABİT DEĞİL, MANİPÜLASYONA AÇIK

Kripto paralarda yaşanan fiyat dalgalanmaları normal para birimleri ile benzerlik göstermiyor. Dün 1000 dolar olan kripto para birimi bugün 500 dolardan alıcı veya satıcı bulabiliyor. Bu dengesizlik çok büyük bir risk olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca herhangi bir açıklama ya da bir haber sonucunda fiyatlarda yüksek oranda iniş ve çıkışlar olabiliyor. Bu da manipülasyona açık olduğunu gösteriyor.

PROSEDÜR, STANDARTLAR VE YÖNETMELİKLER EKSİK

Özellikle Avrupa’da 400 yıl civarıdır yapılan her işte ilk olarak bir prosedür ve yönetmelikler oluşturulur. Örneğin bir sandalye üreticisi sandalye ürettikten sonra hemen satış yapayım para kazanayım yerine standartları, prosedürler oluşturup sonrasında satışında süreklilik kazandırır. Lakin 2009 yılından 10 yıl geçmesine rağmen halen kripto paralar ile ilgili bir yönetmelik, prosedürler bütünü söz konusu değil.

HER KRİPTO PARA PİYASADA KABÜL GÖRMÜYOR

Kripto para birimleri dijital yapıya sahip olması ve çekirdek yapısına ulaşılabilmesi nedeni ile yetkinliği olan her kişi tarafından oluşturulabilen ve kullanıma açılabilen bir para birimidir. Bu nedenle sene içerisinde yüzlerce kripto para ortaya çıkmaktadır. Lakin çıkan çoğu para piyasada tam anlamı ile bir kabul görmüyor. Kabul görmeyen bir paraya yatırım yapmak ise %100 risk kapsamına girer.

GÜVENLİK PROBLEMİ VAR

Bankalarda yaptığınız işlemlerde yanlış bir şey yapıldıysa bankaya durum iletilerek işlem iptali gerçekleştirilebiliyor ya da iade gerçekleştirilebiliyor. Lakin kripto paralarda böyle bir durum bulunmamaktadır. Paranızı yanlış hesaba gönderdiyseniz o para gitmiştir. Geri alınması söz konusu değil. Ayrıca kripto para varlıklarınızı saklamakta güç bir konudur. Sadece bilgisayarınıza uzaktan erişim kontrolü veren zararlı yazılımlar bulaştığı zaman dahi hesabınız ele geçirildiğinde parayı geri alamayacak şekilde kaybetmiş oluyorsunuz.

Sonuç olarak ön görülen bu riskler durumu ortadan kaldırıldığı zaman kripto paralarda inanılmaz yükselişler yaşanacak lakin bu konuda yapılan çalışmalar yavaş hızla yürütülmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar