Parapiyasasi.net
Kriptoda Silvergate şoku
Yazar: -10 Mart 2023
8

ABD’de iki finans kurumunun yaşadığı sorunlar, Wall Street’te ve kripto varlık piyasalarında tasa yarattı.

İlk olarak kripto piyasalara odaklı faaliyet gösteren Silvergate Capital çarşamba günü operasyonlarını sonlandırmayı ve bankasını tasfiye etmeyi planladığını açıklamıştı. Şirket bünyesindeki tüm mevduatları tam olarak geri ödemeyi planladığını da bildirmişti.

ABD’nin en büyük kripto odaklı bankası haline gelen Silvergate’in elinde 14 milyar dolara ulaşan bir mevduat bulunuyordu. Lakin Fed’in agresif faiz artışlarının yanı sıra FTX’in kasım ayında yaşadığı çöküş bankada kıymetli bir hasara neden oldu.

Son olarak Silicon Valley Bank’in (SVB) geleceğe dönük amaçlarını aşağı çekmesi, 2,3 milyar dolarlık sermaye artışı açıklaması ve tahvil portföyünde 1,8 milyar dolar ile devasa bir ziyan açıklaması ABD banka paylarında şok tesiri yarattı.

JPMorgan, Bank of America ve Wells Fargo payları yüzde 5’in üzerinde düşerken, banka endeksi yüzde 8’e kadar geriledi. Gelişmeler kripto varlık piyasalarında da sert satışlara yol açtı. Bitcoin 20 bin doların altını test etti. Etherum da 1.410 doları gördü.

SVB CEO’su perşembe günü yaptığı açıklamada yatırımcılara sakin olmaları daveti yaptı. Exante Veri and Market Reader üzere şirketlerin kurucusu Jens Nordvig, “Çok sayıda müşterimden ‘Sırada kim var?’ sorusunu alıyorum” derken, Whalen Küresel Advisors İdare Konseyi Lideri Christopher Whalen, “Silicon Valley Bank buzdağının görünen yüzü. Büyük ölçekliler için kaygılı değilim lakin küçükler olumsuz etkilenecek. Birçok sermaye artırmak zorunda kalacak” değerlendirmesini yaptı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar