Parapiyasasi.net
Kriptoya ABD enflasyonu dopingi
Yazar: -14 Mart 2023
4

ABD Çalışma Bakanlığı bilgilerine nazaran Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 6,4’ten yüzde 6’ya gerileyerek beklentilere paralel olarak gerçekleşti. Aylık bazda ise enflasyon yüzde 0,4 oldu.

Açıklanan sayılar sonrasında Bitcoin gün içi yükselişini yüzde 9’a taşıyarak 26 bin 510’u gördü. Kripto varlık en son Haziran ayında 26 bin doların üzerinde süreç görmüştü.

Salı günü yaşanan yükselişle birlikte SVB’nin 10 Mart’ta iflas ettiğinden bu yana Bitcoin yaklaşık yüzde 29 yükseliş kaydetmiş oldu.

Silicon Valley Bank’ın iflası, artan finansal istikrar sorunları nedeniyle Fed’in önümüzdeki hafta gerçekleştireceği toplantıya dair piyasa beklentilerini değiştirmişti.

Daha evvel 50 baz puanlık faiz artışı fiyatlanırken, yaşanan gelişmeler sonrasında daha ufak montanlı faiz artışı yahut artışlara orta verilmesi konuşulmaya başlanmıştı. Beklentilerin risk iştahını artmasıyla Bitcoin istikametini üste çevirmişti.

City Index Kıdemli Finansal Piyasalar Analisti Cincotta kıymetlendirme notunda “Geleneksel bankalar müşterilerin itimadını korumakta zorlanırken, kripto para ünitesi etkileyici rallisini genişletiyor. Bitcoin çoklukla klâsik bankacılık sistemine bir alternatif olarak görülüyor ve bu kesimdeki belirsizlik arttıkça, Bitcoin’e girişlerde bir artış görüyor” diye yazdı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar