Parapiyasasi.net
Krizdeki First Republic Bank’a bankalardan 30 milyar dolar mevduat
Yazar: -16 Mart 2023
6

ABD’nin en büyük bankaları, California merkezli First Republic Bank’a yaklaşık 30 milyar dolar mevduat aktarmak konusunda anlaştı.

Kaynaklar, kelam konusu bankalar ortasında JPMorgan Chase, Citigroup, Bank of America, Wells Fargo, Morgan Stanley, U.S. Bancorp, Truist Financial ve PNC Financial Services Group’un bulunduğunu belirtti.

ABD’de bankacılık krizinde ismi geçen bankalardan biri olan bankanın JPMorgan, Bank of America ve Citigroup’tan 5’er milyar dolarlık, daha küçük bankalardan daha ufak ölçülü mevduat alacağı belirtildi.

Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC) Fed ve ABD Hazine Bakanlığı mevzuyla ilgili ortak bir açıklama yaparak “Bugün 11 banka First Republic Bank’a 30 milyar dolarlık mevduat açıkladı. Bir küme büyük bankanın bu dayanağını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu da bankacılık sisteminin dayanıklılığını gösteriyor” sözünü kullandı.

First Republic Bank’ın payları bugün yüzde 36’lık sert düşüş kaydederken haberin akabinde yüzde 10 yükseldi. Bloomberg News daha evvel bankanın muhtemel satış da dahil kimi stratejik opsiyonları gözden geçirdiğini duyurmuştu.

Banka pazar günü yaptığı açıklamada, Fed ve JPMorgan Chase & Co.’nun dahil olduğu kurumlarla olan mutabakatlardan kaynaklanan operasyonları finanse etmek için 70 milyar dolardan fazla kullanılmamış likiditeye sahip olduğunu duyurmuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar