Parapiyasasi.net
Kur muhafazalı mevduatlar 100 milyar doları aştı
Yazar: -27 Nisan 2023
9

Kur muhafazalı mevduatlarda artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) haftalık bilgilerine nazaran kur muhafazalı mevduatlar 21 Nisan haftasında 89,2 milyar TL artışla 1,98 trilyon TL ile yeni rekor düzeyine yükseldi.

Dolar cinsinden bakıldığında ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kurlarıyla yapılan hesaplamaya nazaran kur muhafazalı mevduatların toplam büyüklüğü 102,2 milyar dolar oldu. Böylece kur muhafazalı mevduatlarda birinci kere 100 milyar doların üzeri görüldü.

2330446 f566d8bb2d261c0d9f3611774ff8eb07

KKM düzenlemeleri devam etti

Kur muhafazalı mevduatlarda düzenlemeler son devirde de devam etmişti.

Nisan ayının başında Türk lirasına geçişte sağlanacak dayanak için, kelam konusu Döviz tevdiat yahut döviz cinsinden iştirak fonu hesaplarının 31 Aralık’a kadar açılmış olması kaidesi, 31 Mart 2023’e uzatıldı. Yeni düzenlemeyle ilgili hesaplarının vadesini belirleyen unsur de değiştirildi.

Ekonomi idaresinden ise KKM’de kademeli çıkış yaşanacağına ait bildiriler geldi. TBMM Plan ve Bütçe Kurulu Lideri Cevdet Yılmaz “TL tasarrufları artırma perspektifimiz var. Kur muhafazalı mevduat kademeli bir biçimde sona erecek, bir anda değil” diyerek kademeli bir sonlandırma planlandığını belirtti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar