• YARIM ALTIN
  5.536,00
  % 0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0341
  % 0,04
 • € EURO
  28,8442
  % -0,07
 • £ POUND
  33,3857
  % -0,41
 • ¥ YUAN
  3,7111
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2810
  % 1,34
 • BITCOIN/TL
  727020,740
  % -1,07
 • BIST 100
  7.719,82
  % -0,82

Küresel Ekonomide Son Durum

Küresel Ekonomide Son Durum

Uzmanlar önümüzdeki yıllarda dünyanın ciddi bir krizle karşı karşıya kalacağını ve insanların temkinli olması gerektiğini sürekli ifade ediyordu. Ancak Çin’de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını bu süreci hızlandırdı ve 13 Mart’ta tüm piyasalar çökmüş bulundu. Tarihe kara perşembe olarak geçen günün ardından daha çok güçlenerek ayağa kalkan ve tarihte görmediği zirveye ulaşarak son on günde de rekor üzerine rekora ulaşan tek bir varlık oldu, Bitcoin. Kurumsal olarak yaşanan artış da bu durumun kanıtı niteliği haline geldi. Son günlerde Artık büyük kurumsal firmalar Bitcoin yatırımı yapıyor ve hatta Bitcoin’i geleneksel paradan daha güvenilir bulduklarını ifade ederek lider kripto para birimini rezerv para birimi olarak benimsiyor.

Küresel Ekonomide Son Durum

Hükümetlerin kripto para birimlerine yaklaşımı üçe ayrılmaktadır bunu incelersek şu durum ortaya çıkmaktadır. Bitcoin ve kripto para birimlerini tamamen yasaklamak isteyenler, tarafsız kalanlar, Bitcoin’e ve kripto para birimlerine sıcak bakanlar giderek artmaktadır. Bir de bu üç gruptan ayrılan, kendisine ait olan dijital para birimi üzerinde çalışan ülkeler bulunmakta ve bu ülkelerin başında da Çin yer almaktadır. Çin’den sonra ise Japonya’yı görüyoruz, merkez bankası dijital para birimi konusunda ise en çok ilerleme kaydeden olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın açıklamalarına bakarsak eğer Türkiye’de merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile diğer ülkelerin arasına girme hazırlıklarına başlamış bulunmakta.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın son açıklamasına göre ise TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine açıklamalar verdiği ve sorularını yanıtladığı oturumda kripto para birimleri ile ilgili Türkiye’deki gelişmeler konu alınmıştır. Ağbal’ın açıklamalarına bakarsak, 2021 yılında kripto para birimleri ile ilgili daha somut adımlar atılacağı düşünülmekte. Kripto para birimleri ile ilgili yeni yılın başından sonuna kadar daha fazla gelişmelerin yaşanacağı tahmin edilmektedir. Merkez Bankası Başkanı kripto paralarla ilgili yaptığı açıklamalarla birlikte ise “Kripto paralarla ilgili 2021 yılı ikinci yarısına kadar pilot testlere başlamaya hazırlanıyoruz. ”diyerek 2021 hedeflerini ortaya koymuş oldu.

YORUMLAR YAZ