Parapiyasasi.net
Küresel Ekonomik Riskler
Yazar: -27 Nisan 2021
22

Küresel ekonomik riskler, Covid-19 salgınının da yıkıcı etkisi ile toplumsal ekonomik zorlukları beraberinde getirmeye devam ediyor. Dünya Ekonomik Formu tarafından 19 Ocak 2021’de Küresel Riskler Raporu yayımlanmıştır. Küresel Riskler Raporun’ da Covid-19 salgını ile birlikte küresel ekonomiye yeniden yön verecek risklerin etkilerinden söz edilmektedir.

Küresel Riskler Raporu

Küresel Riskler Raporu, karar vericilere ve uzmanlara önümüzdeki on yıllık süreç içerisinde yaşanabilecek küresel riskler, küresel risklerin etkilerinin azaltılması için alınabilecek ekonomik aksiyon faktörlerinin sorulduğu bir anket çalışmasına dayanmaktadır.

Küresel Riskler Raporun’ da belirtilen gelişen riskler aşağıda verilmiştir:

  • Dijital Bölünme
  • Pandemi Nesli
  • Küresel Değişimler
  • Endüstrideki Baskı
  • 2020 Yılında Öğrendiğimiz Esneklik Dersleri
  • Risk Görünümü

Küresel Riskler Raporun’ da Covid-19 salgınının yıkıcı etkileri göz önünde bulundurularak, olası küresel ekonomik risklere vurgu yapılmıştır.

Küresel Ekonomik Riskler
Küresel Ekonomik Riskler

Dijital Bölünme

Dijital bilgi erişiminde yetersizlikler yaşanması, toplumsal olarak eşitsizlikleri de beraberinde getirmektedir. Ülkelerin ve firmaların teknoloji ile iç içe dijital olanakları artırıcı anlaşmalarda ve ortaklıklarda bulunmaları gerekmektedir.

Pandemi Nesli

Nesiller arası yaşanan eşitsizliklerden oldukça şikayetçi olan genç bireyler, Covid-19 salgınının eğitim ve sağlık gibi alanlarda sebebiyet verdiği olumsuzluklardan fazlası ile etkilenmiştir. Herhangi bir toplumsal parçalanmadan kaçınmak adına bu genç bireylerinde toplumsal toparlanma süreci içerisinde yerlerini almaları gerekiyor.

Küresel Değişimler

Küresel ekonomik gücü elinde bulunduran ülkeler arasında farklı alanlarda ortaya çıkan rekabet güdüsü, diğer ülkelerin uluslararası düzeyde etkileşimlerini engelleyebilir. Bu da küresel çapta ekonomik istikrarsızlığı beraberinde getirir.

Endüstrideki Baskı

Ülkelerin gücü ve dünya üzerinde artan etkileri, teknolojik ilerlemeler ile toplum baskıları küresel endüstrileri zora sokmaktadır. Ortaya çıkabilecek kötü sonuçları engellemek adına yatırımlarda bulunmayı ve stratejik açıdan da dikkat etmeleri gerekiyor.

2020 Yılında Öğrendiğimiz Esneklik Dersleri

Covid-19 salgını, küresel çapta bir pandemiye hazırlıklı olmak ile kriz anında müdahaleler arasındaki farklılıkları tamamen gözler önüne sermiştir. Bazı ülkelerin çeşitli iş birliklerinde bulunarak kararlılıklarını ortaya koymalarının aksine pek çok ülkenin kriz anında müdahale yöntemleri tekdüze kalmıştır. Küresel risklere karşı toplu olarak yöntem geliştirmek oldukça önemlidir.

Risk Görünümü

Küresel çevresel riskler, etkileri nedeni ile riskler grubunda en üst sıralardadır. Bir diğer yüksek risk grubunda ise Covid-19 nedeni ile oluşan ekonomik etkiler bulunmaktadır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hesap işletim ücreti almayan bankalar