Parapiyasasi.net
Kuroda son toplantısında BoJ’un siyasetinde değişikliğe gitmedi
Yazar: -10 Mart 2023
5

BoJ’un faiz toplantısının akabinde yapılan açıklamada, gösterge faiz oranının yüzde -0,10 olarak kalmasına karar verildiği belirtildi. Piyasa beklentisi de faizlerin değişmeyeceği tarafındaydı.

BoJ en son 2016 yılı Ocak ayında faizi yüzde 0,0-0,10 aralığından bugünkü eksi düzeyine çekmişti. BoJ, 10 yıl vadeli getiri amacını yüzde 0 civarında korurken, gaye aralığını yüzde -0,50 ile 0,50 bandında bıraktı.

Açıklamada, “BoJ, kısa ve uzun vadeli siyaset faiz oranlarının mevcut yahut daha düşük düzeylerde kalmasını bekliyor.” denildi. BoJ, Japonya iktisadının güzelleştiğine işaret etti.

Japonya Merkez Bankası(BoJ) Lideri Haruhiko Kuroda’nın vazife mühleti 8 Nisan’da doluyor. Parlamentonun üst meclisi bugün hükümetin Kazuo Ueda ve iki yeni yardımcısı Shinichi Uchida ile Ryozo Himino’nun atamasını onaylayarak, süreci tamamladı.

Ueda, BoJ’un yeni makroekonomik kestirimlerinin de açıklanacağı 27-28 Nisan tarihlerinde siyaset faiz toplantısına birinci sefer başkanlık yapacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar