Parapiyasasi.net
Kurumlar Vergisi indirim ve istisnalarına %10’luk zelzele düzenlemesi
Yazar: -08 Mart 2023
5

TBMM Genel Kurulu’nda birinci 12 unsurun kabul edildiği birinci kısımda, sarsıntıyla ilgili önlemlere ait önergeler doğrultusunda düzenlemeye gidildi.

Deprem nedeniyle 2022 yılı kurumlar vergisi beyannamesinde kurumlar yararından indirim konusu yapılan istisna ve indirim meblağları ile indirimli kurumlar vergisine tabi matrahları üzerinden yüzde 10 oranında, yurtdışından elde edilen çıkarlar için de yüzde 5 oranında tek seferlik kesinti yapılacak.

Bu düzenlemeye nazaran, vergi periyot yararları ilişkilendirilmeyecek. Birinci taksiti kurumlar vergisinin ödeme mühleti içinde, ikinci taksiti bu süreyi takip eden dördüncü ayda ödenecek. Ayrıyeten, bu vergi sarfiyat ve indirim olarak dikkati alınamayacak ve hiçbir vergiden mahsup edilemeyecek. Zelzele bölgesindeki kurumlar vergisi mükellefleri de ek vergiden muaf olacak.

İşverenlerin depremzede çalışanlar için 31 Temmuz’a kadar yapacakları 50 bin liraya kadar olan birebir ve nakdi yardımlar vergi ve toplumsal güvenlik priminden muaf olacak.

Mücbir sebep ilan edilen 11 vilayet ve bir ilçedeki kurumlar vergisi mükellefleri ek vergi ödemeyecek.
6/2/2023 tarihi prestijiyle, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa Vilayetleri ile Sivas İlinin Gürün İlçesinde kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunanlar ek vergiden muaf tutuluyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar