Parapiyasasi.net
Kurumlar vergisi istisnasında KKM düzenlemesi
Yazar: -25 Nisan 2023
5

Kurumlar vergisi kanununun süreksiz 14. hususuyla düzenlenen kurumlar vergisi istisnası, şirketlerin bilançolarında yer alan yabancı paralar için de uygulanacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan mevzuya ait Cumhurbaşkanı kararına nazaran, kelam konusu istisna, şirketlerin 31 Mart tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralar prestijiyle da uygulanacak.

Kurumlar vergisi kanunu süreksiz 14. hususuyla getirilen düzenleme, şirketlerin en az 3 ay vadeli kur muhafazalı mevduatlarından (KKM) elde edilen yararları, kur farkı yararları ile faiz ve kâr hissesi karlarının kurumlar vergisinden muaf tutulmasına yönelik kararlar içeriyor.

Madde kararı yeterince; Cumhurbaşkanı’nın, bu istisnayı 31 Aralık tarihine kadar her bir süreksiz vergi yahut yıllık hesap devirleri sonu prestijiyle kurumların bilançolarında yer alan yabancı paralar için farklı başka yahut birlikte uygulatmaya yetkisi bulunuyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar