Parapiyasasi.net
Londra’da iklim krizi şovları sürüyor
Yazar: -22 Nisan 2023
9

“Extinction Rebellion” isimli çevreci küme öncülüğünde başkentteki parlamento binası önünde ve etrafındaki sokaklarda toplanan on binlerce gösterici, iklim değişikliğine dikkati çekmek için aksiyon başlattı.

“İklim değişikliği değil, sistem değişikliği”, “Çocuklarımızın geleceğini kurtarın, “Fosil yakıtlara son” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, İngiliz hükümetine iklim kriziyle gayrette daha fazla çalışma yürütmesi davetinde bulundu.

Gösteriye, çevreci örgütlerin yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu, insan hakları örgütü ve göçmen yanlıları dayanak verdi.

Alanda şurası platformda konuşan çevreci aktivist ve avukat Joe Moore, hukuk sisteminin güce ve statükoya dayandığı değerlendirmesinde bulunarak, tabiata ziyan veren fosil yakıt altyapısını teşvik eden kanunların yanlış olduğunu söyledi.

Bu kanunlara topluca karşı çıkılması davetinde bulanan Moore, çevreci protestocuların aksiyonlarından dolayı ceza almasına neden olan kanunların da yanlış olduğu yorumunda bulundu.

Gösteride konuşan “Siyahların Hayatı Önemlidir” (Black Lives Matter) hareketi temsilcilerinden Delia Mattis de iklim krizinin dünyanın dört bir yanındaki siyahileri önemli biçimde etkilediğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“İklim adaleti, ırksal adalet bahisleri için de kıymetli. İklim krizi, siyahileri ve beyaz olmayan halkları orantısız biçimde etkiliyor. Siyasetçiler ise en yüksek maaşlarla makamlarında oturuyor ve hiçbir şey yapmıyor, halkımızı korumak için hiçbir şey yapmıyor. Burada olmaları gerekirdi. Sokaklarda gezegenimiz için uğraş eden sizlere katılmaları gerekirken, ofislerinde oturup eleştiriyorlar ve kimileri iklim aktivistleri için daha ağır mahpus cezaları istiyor.”

Çevrecilerin şovları pazartesiye kadar devam edecek

“Extinction Rebellion” kümesinden yapılan açıklamaya nazaran, 4 gün sürecek hareketlerde 50 bini aşkın gösterici parlamento etrafında toplanacak ve aksiyonlar gece dahi devam edecek.

Eylemin organizatörlerinden Hugh Brasher, binlerce kişinin katılacağı pazar günkü 43. Londra Maratonu’nu etkilemeyecek formda barışçıl bir aksiyon yapacaklarını açıklamıştı.

Brasher, iklim ve etraf konusuna dikkati çekmek için sanat yapıtlarına ve devlet binalarına düzenledikleri boya ataklarıyla bilinen “Just Stop Oil” kümesinin aksiyonda yer almasıyla ilgili “Umarım Just Stop Oil, öbür iştirakçiler üzere kurallara uyar” tabirini kullanmıştı.

Çevre ve iklim mevzularındaki sıkıntıların lisana getirileceği ve şovların yapılacağı aksiyonlar, pazartesiye kadar devam edecek.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar