Parapiyasasi.net
Markalar Nisan’da adet satışlarını ve cirolarını artırdı
Yazar: -22 Mayıs 2023
4

BMD’den yapılan açıklamaya nazaran, dernek, üyeleri ortasında yaptığı Nisan ayı anketinin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Ankete nazaran Mart ile kıyaslandığında Nisan’da markaların neredeyse tamamının cirosu yükseldi. Tıpkı devirde her 4 markadan 3’ünün adet satışlarında da artış kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BMD Lideri Sinan Öncel, organize perakende dalı için nisan ayının çok verimli geçtiğini belirtti.

Nisan performansının yaz periyodu için umut verici olduğunu anlatan Öncel, şunları kaydetti:

“Biz daldaki gelişimi genel olarak adet satışları üzerinden takip ediyoruz. Adet satışlarında hem yıllık hem de aylık ölçekte artış var. Nisan 2022 ile kıyasladığımızda üye markalarımızın yüzde 75’inin adet satışlarında artış görüyoruz. Kelam konusu devirde üyelerimizin yüzde 40’ı adet satışlarını en az yüzde 20 artırdığını beyan ediyor. Adet satışlarında marttan nisana aylık değişimde de çarpıcı sonuçlar çıktı. Markalarımızın yüzde 77’si mart ayına nazaran adet satışlarını artırdı. Her 3 markamızdan birinin adet satışlarında en az yüzde 20 artış gerçekleşti. Cirolarda ise enflasyon ve adet satışlarına paralel doğal bir artış görüyoruz. Yıllık ölçekte markalarımızın yüzde 70’i en az yüzde 80 ciro artışı kaydetti. Marttan nisana cirolarda da değerli bir artış var. Nisanda her 4 markamızdan biri mart ayına nazaran yüzde 40’ın üzerinde ciro artışı gerçekleştirdi.”

“Yabancıların ciroya katkısının artmasını bekliyoruz”

Yerli müşterinin ağır alışveriş trafiğine karşın yabancıların ciroya katkısının Nisan’da da beklentinin altında kaldığını aktaran Öncel, “Yabancıların ciroya katkısının Mayıs’tan itibaren artmasını bekliyoruz. Turizm ve tatil döneminin da tesiriyle Kurban Bayramı’na kadar alışverişte canlılığın devam edeceğini öngörüyoruz.” sözlerini kullandı.

Öncel, finansmana erişim konusunda zorluklar olmasına karşın yer ve kiralama şartları uygun noktalarda yeni mağaza yatırımının markalar için hala cazibesini koruduğunu belirtti.

Uygun şartlı finansmana erişimdeki sıkıntıların yanı sıra yüksek kira maliyetlerinin de yatırım iştahını kaçırdığını vurgulayan Öncel, “İş yeri kira artışında yıllık TÜFE ortalaması dikkate alınıyor. Nisanda bu oran yüzde 67 seviyesindeydi. Mevcut şartlarda yüzde 67 bile çok yüksekken mukavelesi biten mağazalarda yüzde 400’e varan kira artışı talepleriyle karşı karşıya kalabiliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Öncel, kendilerinin süreksiz bir müddet de olsa kira artışının yıllık TÜFE ortalamasının yüzde 50-60’ı seviyesinde sonlandırılmasını, mülk sahibinin kaybının da vergi kolaylıkları ile telafi edilmesini önerdiklerini tabir ederek, tekliflerinin enflasyonla uğraşa de olumlu katkı yapacağına inandıklarını bildirdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar