Parapiyasasi.net
Marketler elektronik ürün satışı yapamayacak
Yazar: -14 Şubat 2021
8

Marketler yeni çıkacak olan karar ile birlikte elektronik ürün satışı yapamayacak. Bu karar pek çok kesim tarafından tepki çekiyor.

Henüz resmîleşmese de şimdiden gündeme oturan bu karar uygun fiyatlı ürün almak isteyenleri zora sokabilir. Ticaret Bakanlığı tarafından alınan bu kararın sebepleri ve detayları açıklandı.

Marketler artık elektronik ürün satışı yapamayacak

Marketlerde artık elektronik ürün satışı yasaklanıyor. Henüz yasa haline getirilmeyen bir düzenlemeye göre Ticaret Bakanlığı, marketlerde elektronik ürün satışının yapılmayacağını belirtiyor. Yani yasa geçtikten sonra Bim, A101 veya birçok mağazada artık uygun fiyatlı elektronik ürünler satılmayacak. Bunun sebebini küçük esnafı korumak olarak açıklayan Ticaret Bakanlığı, bu adım ile birlikte her mağazanın kendi işine yönelmesini hedefliyor.

Birçok kullanıcı zaman zaman zincir marketlere giderek uygun fiyatlı elektronik ürün alabiliyordu. Bu da onun için bir miktar tasarruf sağlıyordu. Yeni karar özellikle bu konuda tasarruflu olan müşteriler tarafından tepki çekiyor. Esnafın pahalı sattığını belirten müşteriler, bu kararın doğru olmadığını savunuyor.

Marketler elektronik ürün satışı

Marketler için elektronik ürün satışı yasağının yanı sıra pek çok yeni karar da açıklanmış durumda. Bu kararlar arasında zincir marketlerin artık Pazar günü 11.00’den önce açılamayacağı oldu. Bu düzenlemenin amacının ise küçük market ve bakkalların daha çok gelir elde etmesini ve batmamasını sağlamak olduğu belirtiliyor.

Bir diğer kararda ise zincir marketlerin sigara satışının yasaklanması ile ilgili. Bu karar ile birlikte zincir marketlerde artık sigara satışı yapılmayabilir. Bu karara getirilen bir istisnaya göre 1.500 metrekareden geniş alana sahip olan zincir marketler veya internet üzerinden alışveriş yapan mağazalar için bu karar geçerli değil.

Zincir mağazalar için alınan bu karar pek çok kullanıcıyı etkiler nitelikte. Bilindiği üzere bazı müşteriler zaman zaman Bim veya A101 gibi teknolojik ürün satan mağazaları ziyaret ediyor ve buradan elektronik ürün alıyor. Bu gibi ürünler bu mağazalar için vazgeçilmez haline gelmişti. Yapılan yeni düzenleme yasalaşmasıyla birlikte pek çok müşteriyi ciddi bir şekilde etkileyebilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar