• YARIM ALTIN
  5.704,00
  % 0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7488
  % 0,31
 • € EURO
  29,5371
  % 0,38
 • £ POUND
  34,1573
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  3,8031
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,2859
  % 0,91
 • BITCOIN/TL
  741891,322
  % -1,86
 • BIST 100
  8.436,13
  % 1,27

‘Martı TAG’ ve ‘Martı Motosiklet’ uygulamasına erişim mahzuru

‘Martı TAG’ ve ‘Martı Motosiklet’ uygulamasına erişim mahzuru

İstanbul Arabacılar Esnaf Odası’nın avukatları tarafından İstanbul 14. Asliye Ticaret Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde, davalı Martı İleri Teknoloji Anonim Şirketinin “Martı TAG” ve “Martı Motosiklet” uygulamasıyla yasa dışı korsan nakliyatı gerçekleştirdiği öne sürülerek, taksi esnafı tarafından haksız rekabet oluşturan bu fiillerin tespiti ve engellenmesi talep edildi.

“Tek Araçla Gidelim” uygulamasında taksici olmayan, toplu taşıma aracı kullanım evrakı bulunmayan şahısların araçlarını ticari hedefle kullandıkları belirtilen dilekçede, kullanılan elektrikli motosikletlerin de müsaade ve ruhsatlarının olmadığı aktarıldı.

Dilekçede, davalı firmanın yetkilisi olduğu şirketin uygulamayı tanımlarken “hatır taşıması” olduğu açıklamasıyla yapılan işin uyumsuz olduğu belirtilerek, “Martı TAG” isimli uygulamadan şirketin yahut yetkililerin yolcudan fiyat almamasının yapılan işin fiilen “korsan taksi taşımacılığı” olduğu gerçeğini değiştirmediği anlatıldı.

Bu uygulama ile birbirini tanımayan bireylerin makul bir fiyat karşılığında seyahat yaptığına işaret edilen dilekçede, böylelikle ticari taşıma ruhsatına sahip olmayan bireylerin vergi vermeyerek yolcu taşıdığı kaydedildi.

Dilekçede, haksız rekabetin durdurulması için “Martı TAG” ve Martı Motosiklet”in internet sitelerine ve taşınabilir uygulamaya erişimin engellemesine yönelik ihtiyati önlem kararı verilmesi istendi.

– Karar

Davacının ihtiyati önlem talebinin kabulüne karar veren mahkeme, www.marti.tech internet sitesi ile MARTI isimli taşınabilir uygulama üzerinden sunulmakta olan “Martı TAG” ve Martı Motosiklet” ile ilgili erişim manisi getirilmesine hükmetti.

Ayrıca mahkeme, davacının talebi halinde Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumuna (BTK) gerekli müzekkerenin yazılmasına karar verdi.

Mahkeme kararında ayrıyeten evraka sunulmuş olan bilgi ve dokümanlar değerlendirildiğinde davalı Martı İleri Teknoloji AŞ’nin, “Martı TAG” ve “Martı Motosiklet” uygulamalarına ulaşılmasına devam edildiği takdirde, ruhsat alarak yolcu nakliyeciliği konusunda yetkilendirilen taksi işletenlere önemli bir ziyan doğuracağı konusunun davacı tarafından yaklaşık olarak ispatı sağlandığı kaydedildi.

Mahkeme, tarafların kararın öğrenilmesinden itibaren bir hafta içerisinde yasal itiraz sürecinin olduğunu tutanağa geçirdi.

YORUMLAR YAZ