Parapiyasasi.net
Maryland/ Özcan: ABD bankalarında 2008 krizine emsal bir tablo yok
Yazar: -16 Mayıs 2023
9

Maryland Üniversitesi İktisat ve Finans Profesörü Şebnem Özcan, ABD’den gelen verilen sonrasında yaptığı değerlendirmede Fed’in siyasetinin hâla sıkı olması gerektiğini söyledi.

ABD’de perakende satışlar Nisanda yüzde 0,4 arttı. Beklenti yüzde 0,8’lik artış olacağı istikametindeydi.

Bloomberg HT’ye konuşan Özcan Talep hala güçlü, işgücü piyasası hala güçlü. Bu güç servis kesiminden geliyor. Enflasyon yapışkan diyoruz ve bu yüzden de Fed sıkı duruşunu devam ettiriyor. Akademik literatürdeki bilgiler, sıkılaşma kampanyası başladıktan itibaren bunun tesirinin 13 ay ile 2 yıl ortasında olabileceğini söyler. Para siyasetinin hâla sıkı olması lazım, Fed’in yaptığı da bu zaten” diye konuştu.

Fed’in içerisinde farklı görüşlerin başladığını söz eden Özcan “ Bu banka işi biraz abartıldı. Bu bankalar regüle olmayan küçük bankalar. Kredinin yüzde 70’ini sağlayan bankalara hiçbir şey olmazken bu türlü bir banka paniği yaratmak ve bu yüzden para siyasetini değiştirmek çok çok yanlış. 2008’deki üzere bir kriz yaşanırsa alışılmış ki para siyasetinde değişiklik yaşanır; fakat şu anda o denli bir kriz yok” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar