Parapiyasasi.net
McCarthy: Borç tavanında hâlâ çözülmesi gerekenler var
Yazar: -25 Mayıs 2023
3

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy borç tavanı kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu. McCarthy hâlâ tahlile ulaşması gereken birkaç bahis olduğunu ve müzakerecilerin muahedeyi vaktinde yetiştirmesi için 7/24 çalışmaları gerektiğini vurguladı.

McCarthy gazetecilere verdiği demeçte, “Hala çözülmemiş mevzular var. Grubuma uyuşmazlıkları çözmesi için 7/24 çalışmaları talimatını verdim. Günün sonunda herkesin keyifli olabileceği bir mutabakat olmayacak. Artık sistem bu türlü işliyor” sözlerini kullandı.

ABD’de federal hükümetin ödemelerini yapması için bir müddettir borç tavanının artırılması için görüşmeler yürütülüyor. Daha evvel birçok defa sorun olan borç tavanı tekrar artırılmaması durumunda ABD’nin yükümlülüklerinden hangisini yapmayı seçmek zorunda kalacağı ve bunun da iktisatta işsizlikten toplumsal inançlı ve federal maaşlara kadar geniş bir yelpazede olumsuz tesirleri olabileceği bedellendiriliyor.

McCarthy-Biden görüşmesinde muahedeye varılamamıştı

Söz konusu 31,4 trilyon dolarlık borç tavanının artırılması için ABD Lideri Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy Pazartesi günü bir görüşme gerçekleştirmiş fakat bir mutabakata varamadıkları açıklanmıştı. Devam eden süreçte her iki taraf da temkinli iyimserliklerini korumuş ve kritik hudut aşılmadan ortak bir yer bulunabileceğine inandıklarını belirtmişlerdi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da borç tavanını yükseltilmesi gerektiği konusunda ihtarda bulunmuştu. Yellen Hazine’nin 1 Haziran prestijiyle tüm ödeme yükümlülüklerini yerine getiremeyebileceğini ve Kongre’nin vaktinde harekete geçmemesi durumunda Bakanlığın ve Lider Biden’ın şiddetli kararlarla karşı karşıya kalabileceğini kaydetmişti.

Yellen ekonomik ve finansal felaket ikazında bulunmuştu

Yellen ülkenin ödeme yükümlülüklerini yerine getiremeyerek temerrüde düşmesinin ülkeyi ekonomik ve finansal bir felakete sürükleyebileceği ve ortaya çıkacak gelir şokunun birçok iş ve işletmeyi yok edecek bir resesyona neden olabileceğine dikkat çekmişti.

Borç limiti ya da borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para ölçüsünün üst sınırı” manasına geliyor. ABD’de federal hükümet 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış bulunuyor.

Temsilciler Meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde değerli harcama kesintilerinden yana tutum sergiliyor. Demokratlar ise borç limitinin artırılmasında ısrarcı oluyor ve Cumhuriyetçilerin belli harcamaları kısma tekliflerini geri çeviriyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar