Parapiyasasi.net
Memur-Sen, Bakan Nebati’ye taleplerini iletti
Yazar: -06 Nisan 2023
9

Memur-Sen’den yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda gerçekleştirilen görüşmede, düzenlemede kapsam dışı kalan başta şef ve teknikerler olmak üzere birinci dereceye yükselen bütün kamu görevlilerine 3600 ek gösterge verilmesi talep edildi.

Yüksek enflasyon, emtia fiyatlarındaki artış ve 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli sarsıntı felaketinin piyasaya yansıması sonrası en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarıldığı anımsatılan görüşmede, benzeri bir güzelleştirmenin kamu vazifelileri ve 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emekliler için de yapılması gerektiğine işaret edildi.

Görüşmede, kamu işçi sistemi ortasındaki fiyat dengesizliğinin giderilmesi, sistemin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve adil bölüşümü destekleyici sistemin inşa edilmesi için şube müdürleri, müdürler, mühendisler başta olmak üzere, teknik ve idari işçi ile başka kamu vazifelileri ortasında bozulan fiyat istikrarının düzeltilmesi talebi de gündeme getirildi.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde bölgeye binlerce kamu görevlisinin görevlendirildiği hatırlatılan görüşmede, Malatya ve Elazığ sarsıntılarında olduğu üzere bölgede vazifeli olan bütün kamu görevlilerine 4123 sayılı Kanun kapsamında fazla çalışma fiyatı, tazminat ve ek tazminatların tavan ölçüden ödenmesi talebi aktarıldı.

Görüşmede, yardımcı hizmetler sınıfı işçisinin genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesi, ağır çalışan Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanına tazminat ödenmesi, 657 sayılı Kanun’un 4/B unsurunda öngörülen mecburî emeklilik uygulamasının kaldırılması, 4/C’den 4/B’ye geçen kontratlı işçinin unvanlarına uygun takımlara geçirilmesi talep edildi.

Uzun yıllardır sabit ücret/maaş ile çalışan ve bulunduğu ülkenin enflasyonu karşısında ezilen Dışişleri Bakanlığı yurt dışı kontratlı çalışanının maaş/ücretlerinin güzelleştirilmesi gerektiği aktarılan görüşmede, aile yardımı ödeneğinin emekli kamu görevlilerine verilmesi hususu da iletildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar