Parapiyasasi.net
Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı
Yazar: -23 Nisan 2020
316

Merkez Bankası faiz kararı nihayet açıklandı. Merkez Bankası, bu sene içerisinde 4. Kez faiz indirimi uyguluyor. TCMB para politikası kurulu, beklentilerin üstüne çıkarak sürpriz bir çıkışla faizi yüzde 9.75’ten yüzde 8.75’e indirdiğini açıkladı.

Gözler Merkez Banksına Çevrildi

Resmi açıklama gelmeden önce canlı yayında piyasalarda faize indirime gidilmesi konusunda bir beklenti olduğunu söyleyen Habertürk TV Ekonomi Müdürü Serdar Kuter, Merkez Bankası’nın tahmini 50 baz puan kadar bir indirime gidebileceğini söyledi

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Yazgan, piyasa beklentisine paralel olarak sınırlı bir indirim beklediğini söyledi. Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım ise“Döviz kurunun yüksek seviyelerde seyretmesi Merkez Bankası’nın fazlaca bir indirim yapmasının önünde bir engel gibi duruyor” diye ifade etti.

merkez bankasi faiz karari
merkez bankası faiz kararı açıklandı 2

Merkez Bankası’ndan Tam Puanlık İndirim

Habertürk Ekonomi Müdürü, Korona virüs hastalığında ilk vakanın duyulmasının ardından 100 bazlık bir faiz indirimine giden Merkez Bankası, faizi yüzde 9.75’e çektiğini ifade ederken gelen resmi açıklama ile Merkez Bankası’nın yarım puanlık beklenti karşısında tam puanlık bir indirime gittiğini duyurdu. Kuter: “Bir haftalık repo faizini indirmiş oldu” diye de ilave etti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar