Parapiyasasi.net
Merkez Bankası kredi, kredi kartı ve KMH düzenlemesini iptal etti
Yazar: -19 Mayıs 2023
4

BLOOMBERG HT- ÖZEL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, hafta başında yapmış olduğu kredi kartlarından nakit avans çekimi ve kredi kartı ile kuyum alımı uygulamasının menkul değer tesisi kapsamına aldığı düzenlemeyi geri aldı.

TCMB’den bu sabah bankalara gönderilen uygulama talimatı uyarınca ayrıyeten kredi büyümesine nazaran tesis edilen menkul değerlere ait düzenleme de değiştirildi. Evvelki düzenlemede yüzde 3’ün üzerinde büyüme halinde tüm kredi tipleri için getirilen menkul değer tesisi yükümlülüğünde “esnaf kredileri, (kuyum harcamaları ve nakit çekimleri hariç), ihracat kredileri, yatırım kredileri, ziraî kredileri, kurumsal kredi kartları, mali kuruluşlara kullandırılan krediler, tüketicilere kullandırılan kredili mevduat hesabı ve konut kredileri için MK yükümlülüğü, yeni düzenleme ile birlikte kaldırıldı.

İlk düzenleme sonrasında bankalar kredili mevduat hesaplarındaki limitleri aşağı çekmiş, kredilerde ise süratli biçimde frene basmıştı.

Bu gelişmenin akabinde, Merkez Bankası, aldığı karar ile bankalar için bu yükümlülükleri kaldırmış oldu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar