• YARIM ALTIN
  5.508,00
  % 1,03
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5847
  % 0,09
 • € EURO
  29,2358
  % 0,14
 • £ POUND
  33,8100
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  3,7849
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2745
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  770845,730
  % -0,19
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Meslek.net “İşverenin Tercihi” tahlilini açıkladı

Meslek.net “İşverenin Tercihi” tahlilini açıkladı

Kariyer.net tarafından yapılan açıklamaya nazaran, üniversite tercihlerini yapacaklar için rehber niteliğinde bir kaynak olan tahlil, hangi üniversitelerden ve kısımlardan mezun olanların daha kolay iş bulduğunu ortaya koyuyor.

Türkiye’de eğitim veren 4 yıllık lisans kısımlarını kapsayan tahlil, 486 bin patronun Meslek.net üzerinden yaptığı 232 milyon işe alım hareketi incelenerek gerçekleştirildi. Alanında uzman bir müşavere şurası rehberliğinde hazırlanan araştırmanın tahlilinde, mezuniyetinin üzerinden 2 yıl geçen adaylar çalışma kapsamına dahil edildi.

Kamu istihdamı ve mezun sayısı 60 öğrencinin altında kalan üniversite ve kısımlar çalışma kapsamı dışı bırakıldı. Tahlilinin ayrıntılarına universiterehberi.net web sitesi üzerinden fiyatsız olarak ulaşılabiliyor.

Analizin sonuçlarına nazaran, patronlar tarafından en çok tercih edilen üniversite Galatasaray Üniversitesi oldu. Bu sıralamayı Sabancı, Koç, Boğaziçi ve Türk Alman üniversiteleri izliyor. Türk Alman Üniversitesi’nin son 2 yıldır yükselişte olması ve bu yıl incelenen datalarda birinci 5 sıralamasında yer alması dikkati çekti. Mezunları en süratli işe giren 10 üniversite ortasında yer alan başka üniversiteler ise İstanbul Teknik, Yıldız Teknik, Özyeğin, Orta Doğu Teknik, Gebze Teknik üniversiteleri olarak sıralandı.

Analiz, top 10 listesinde yer alan üniversite mezunlarının hangi bölümlerde işe başladığını da inceliyor. Araştırmada yer alan birinci 10 Üniversite-Sektör Eşleşme tahliline nazaran, birinci 10 üniversitenin mezunları en çok hizmet, yapı ve bilişim dallarında işe başladı.

İlk 10 Üniversite sektörel tahlili, “Otomotiv”, “Eğitim”, “Gıda”, “Finans-Ekonomi”, “Sağlık”, “İnşaat”, “Tekstil”, “Savunma Sanayi”, “Fintech”, “İlaç Sanayi”, “Tersane/Gemi İnşa”, “Enerji” ve “Havacılık” olarak devam ediyor. Üniversite özelinde incelendiğinde ise İTÜ ve ODTÜ mezunları en çok yapı bölümünde işe başlarken, Yıldız Teknik Üniversitesi mezunları otomotiv ve bilişim dallarında yer aldı.

En çok Matematik Mühendisliği kısmı mezunları tercih ediliyor

Analize nazaran, patronlar en çok Matematik Mühendisliği kısmından mezun olan adaylara ilgi gösteriyor. Listede İşletme Mühendisliği ikinci sırada yer alırken onu Almanca İşletme, İspanyol Lisanı ve Edebiyatı ve Bağlantı kısmı takip ediyor.

Listenin birinci sıralarında yer alan kısımların, daha az mezun veren, daha az üniversitede bulunan kısımlar olması dikkati çekiyor. Matematik ve İşletme Mühendisliği kısımlarının yükselişinde İTÜ ön plana çıkarken, Almanca İşletme kısmında en yüksek orana sahip üniversite Marmara Üniversitesi oldu.

İspanyol Lisanı ve Edebiyatı kısmının geçen yıl olduğu üzere bu yıl da yükselişte olması dikkati çekti. Birinci 10 kısım ortasında yer alan başka kısımlar ise sırasıyla, Ekonomi-Yönetim Bilimleri Programları, Denetim ve Otomasyon Mühendisliği, Mütercim Tercümanlık (Çince), Bilgisayar Mühendisliği ve Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri oldu.

“İşverenin Tercihi” tahliline nazaran, en süratli işe giren birinci 10 kısımdan mezun olanların işe başladığı alanlar sektörel olarak incelendiğinde bilişim, yazılım ve hizmet bölümleri ön plana çıkıyor. Kısım özelinde incelediğinde ise Matematik Mühendisliği mezunlarının en çok bilişim, fintech ve yazılım, İşletme Mühendisliği mezunlarının ise fintech, hizmet ve bilişim kesimlerinde işe başladığı görüldü.

Bilgisayar Mühendisliği kısım mezunlarına ilgi gösteren dallar bilişim ve yazılım dalları olurken, bu kısım mezunları üretim-imalat ve Ar-Ge konumlarında tercih edildi. Bu konumlar için tıpkı vakitte Makine Mühendisliği, İmalat Mühendisliği mezunlarının da revaçta olduğu görülüyor.

Yeni Medya, Genetik/Biyomühendislik ve Almanca Öğretmenliği kısımları son 3 yılda yükselen kısımlar sıralamasında birinci sıralarda yer aldı. Materyal Bilimi Mühendisliği, Aktüerya Bilimleri, Kore Lisanı ve Edebiyatı, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği ve Jeofizik Mühendisliği kısımları de patronlar tarafından tercih edilen kısımlar listesinde yükselen kısımlar olarak dikkati çekti. Yeni Medya kısmı mezunları, medya, dokuma, bilişim dallarında ilgi görürken, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği kısmı mezunları ise otomotiv ve savunma sanayi kesimlerinde istihdam edildi.

Dil kısımları en çok eğitim, turizm ve dokuma kesimlerinde tercih edildi

Dil kısımları incelendiğinde ise son yıllarda en çok yükseliş gösteren lisan kısımları Alman Lisanı Edebiyatı ve Fransız Lisanı Edebiyatı oldu.

İşverenlerin tercihine bakıldığında işe alımda en çok tercih edilen lisan kısımları sırasıyla, İspanyol Lisanı ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık Çince, İtalyan Lisanı ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık Almanca ve Mütercim-Tercümanlık Rusça kısımları oldu.

İspanyol Lisanı ve Edebiyatı kısmı en çok eğitim, turizm ve dokumacılık kesimlerinde, Çince tercümanlık kısmı en çok eğitim, yapı ve bilişim dallarında, İtalyan Lisanı ve Edebiyatı kısmı ise eğitim kesimi ile birlikte en çok dokuma, turizm ve sıhhat kesimlerinde işe başladı.

“Adayların mesleklerine dayanak olmaya devam edeceğiz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Meslek.net Üst Yöneticisi (CEO) Fatih Uysal, 24 yıldır dijital teknolojileri kullanarak hakikat adayı, gerçek işle buluşturacak teknolojiler ürettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“İnsan kaynakları dalında tek, internet kesiminde ise birinci Ar-Ge merkezi olan şirketiz. Ar-Ge merkezimizde son teknolojileri kullanarak daima yeni hizmetler geliştiriyoruz. Yetenek açığının iş dünyasını zorladığı, nitelikli çalışan bulmanın zorlaştığı günümüzde, kesimi güzel tanıyan bir teknoloji şirketi olarak elimizdeki büyük bilgiyi en hakikat biçimde yönetiyor ve topluma yarar sağlayacak çalışmalar hayata geçiriyoruz. ‘İşverenin Tercihi’ tahlili ile iş dünyasına atılacak gençlerimize, hangi üniversite ve kısım mezunlarının işe giriş kademesinde ön plana çıktığının yanıtını veriyoruz. Bu tahlilin üniversite tercihi yapacak gençlerimizin akıllarındaki soru işaretlerinin giderilmesine katkı sağlayacağını umuyoruz. Yapacağımız araştırma ve tahlillerle tüm yaş ve deneyim düzeylerindeki adayların mesleklerine takviye olmaya devam edeceğiz.”

YORUMLAR YAZ