Parapiyasasi.net
Meta, Instagram ve Facebook’ta NFT takviyesini sonlandırıyor
Yazar: -14 Mart 2023
5

HANDE BERKTAN

Kaliforniya merkezli Amerikan toplumsal medya şirketi Meta, Facebook ve Instagram platformlarındaki NFT‘lere verdiği takviyesini azaltma kararı aldı. Karar, Meta Kurucu İcra Heyeti Lideri Mark Zuckerberg’in şirketin “verimlilik yılı” olarak tanımladığı bir devirde binlerce emekçiyi işten çıkaracağını açıklaması ve çok sayıda projeyi kapatmasının takibinde geldi. Şirket, Reels üzerinden para kazanmanın fırsatlarına ve MetaPay üzere eserlere odaklanmayı planlıyor.

Meta Reels üzere para kazandıran alanlara yöneliyor

Meta Ticaret ve Finansal Teknolojiler Lideri Stephane Kasriel Twitter’dan yaptığı bildirimde “İçerik oluşturucuları, insanları ve işletmeleri desteklemenin diğer yollarına odaklanmak için dijital koleksiyonları (NFT’ler) şimdilik azaltıyoruz. Meta data deposunda yaratıcıları, insanları ve işletmeleri uygulamalarımızda desteklemek için geliştirmeye devam ettiğimiz eserlere uygulayabileceğimiz çok şey öğrendik. Şirket, bunun yerine Reels üzerinden para kazanma fırsatlarına ve MetaPay üzere eserlere, iletileşme ödemelerine odaklanılacak” sözlerine yer verdi.

Bu kısa ömürlü eser, sırf geçen Mayıs ayında muhakkak Instagram içerik oluşturucuları ve Haziran ayında birtakım Facebook kullanıcıları ile test edilmeye başlandı. Temmuz ayına kadar Meta, 100 ülkedeki yaratıcılar için Instagram’da NFT takviyesini genişletti. Bir yıldan kısa bir mühlet sonra Meta, NFT’lerden uzaklaşma kararı almış oldu.

Meta, metaverse hayallerini (sanal) gerçeğe dönüştürmek için çabalarken şirket genelinde maliyetleri düşürüyor. Meta’nın AR ve VR eserleri üzerinde çalışan kısmı Reality Labs, geçen yıl 13,7 milyar dolar kaybetti.

Bilindiği üzere sanat, müzik, görüntüler ve tweet’ler üzere çok çeşitli dijital içerik, NFT olabilir. Bu tarafıyla NFT, dijital içerik oluşturucular için bir gelir kapısı, koleksiyoncular için ise az dijital varlıklar manasına geliyordu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar