Mevduat Nedir?

Hayatın belirli dönemlerinde birikim yapma fikri her zaman kafamız dadır. Fakat birikim yapmak şu zamanlarda uzun ve zorlu bir süreç olarak görülmektedir. Çünkü gün geçtikçe artan ihtiyaçlar dolayısıyla sürekli para harcamaktadır. Öncelikle birikim yapmak için iyi bir ekonomik plan yapmak gerekir. İleri ki süreçte olacak olan harcamalar, taksitler, faturalar gibi bütün detaylar göz önünde bulundurularak her ay olan sürekli harcamalar hesaplanmalıdır. Böylelikle gelir ve gideriniz arasındaki farkı daha rahat görür ve eğer artan paranız var ise bunun ile birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer birikim yapmaya başlayacak arta kalan paranız varsa bu güzel bir durumdur. Böylelikle birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Birikim yaparak hayatınızın belirli bir kısmında karşınıza çıkacak olan acil masrafları karşılayarak yolunuza devam edebilir ya da ev veya araba gibi bir mal alabilirsiniz. Bu birikimleri tutmanın en mantıklı yolu bankalardır. Bankalar isteklerinize göre mevduat hesabı açarak paranızı saklar. Birikiminizin bankada durması en mantıklı olanıdır. Çünkü para elde olduğu sürece çok çabuk harcamaktadır. Bankalarda iki çeşit mevduat hesabı bulunmaktadır. Vadeli mevduat hesabı ve vadesiz mevduat hesap bu iki hesap türüdür.

Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli mevduat hesabı yatırım amaçlı kullanılan bir hesap türüdür. Yani siz buraya birikiminizi yatırdığınız zaman paranızın daha da değerlenmesini istersiniz. Yatırmış olduğunuz parayı belirli bir vade ile bankaya teslim edersiniz. Bu vade süresince paranıza faiz işlenir ve vade sonunda paranıza ek olarak bir faiz getirisi olur. Böylelikle bankada kaldığı sürece paranız değerlenmiş olur. Fakat vadeli mevduat hesabında bulunan paranızı vade sonuna kadar çekmemelisiniz. Aksi durumda vade bozulur ve sadece yatırmış olduğunuz kadar parayı çekebilirsiniz. Vadeli mevduat süresi ise aylık olarak işlemektedir. 1,3,6,12 ay üzerinden vade süresi belirlenmektedir. Acil durumda para ihtiyacınız oluşabilir bu yüzden tüm paranızı vadeli mevduat hesabınıza yatırmamalınız bir miktar acil ihtiyaçlarınız için ayırmalısınız.

Vadesiz Mevduat Hesabı

Vadesiz mevduat hesabında herhangi bir getiri düşünülmeden birikiminiz hesaba aktarılır. Bankada durduğu sürece birikiminize bir faiz işlemi yapılmaz. Böylece paranız vadesiz mevduat hesabında bir kazanç elde etmez. Vadesiz mevduat hesabında bulunan paranızı her zaman çekebilirsiniz. Çünkü herhangi bir vadede paranız işletilmemektedir. Ancak param hem vadesiz de kalsın hem mevduat faizi işlesin derseniz. Bankaların yapmış olduğu günlük vadeli veya günlük fon hesaplarını düşünebilirsiniz. Günlük vadeli hesaplarda hergün paranızın miktarı karşılığında günlük bir faiz işlemekte olup ve ertesi gün sabah otomatik olarak paranızın üzerine eklenmektedir. Günlük fon hesabı ise günlük faize göre daha az getirisi bulunmaktadır. Günlük Faiz %10 veya %15 arası getiri sağlarken günlük fon size maksimum sağlayacağı faiz %4 veya %5 civarında olacaktır.