Parapiyasasi.net
Milyarder yatırımcıdan ‘sert iniş’ uyarısı
Yazar: -10 Mayıs 2023
5

Duquesne Family Office kurucusu, milyarder yatırımcı Stan Druckenmiller, ABD iktisadının içinde bulunduğumuz çeyrek prestijiyle yavaşlamaya başlayacağını ve sert iniş beklediğini açıkladı.

2023 Sohn Yatırım Konferansı’nda Salı günü değerlendirmelerde bulunan Druckenmiller, perakende satışlarda yaşanan gerileme ve bölgesel bankalarda yaşanan problemlerin dahil olduğu bir dizi gelişmeye işaret ederek resesyon iddiasını daha yakın bir tarihe çektiğini belirtti.

“2008’den daha makus bir tablo öngörmüyorum” diyen Druckenmiller, “Sadece çok makûs bir şeyler olduğu konusunda açık fikirli olmamanın çok saf bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum” dedi.

9,9 milyar dolar net serveti olan ve Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne nazaran dünyanın en güçlü 500 şahsı içinde yer alan Druckenmiller ‘sert iniş’i yüzde 5’in üzerinde bir işsizlik oranı, kurumsal karlılıkta yüzde 20 düşüş ve artan iflaslar olarak tanımladı.

Powell’a nazaran resesyondan kurtulmak daha yüksek olasılık

Fed Lideri Jerome Powell ABD’nin ölçülü olmasını ümit ettiği bir resesyon yaşamasının mümkün olduğunu lakin resesyondan kaçınmayı daha büyük bir ihtimal olarak gördüğünü belirtmişti.

Powell bankacılık dalında yaşanan itimat krizinin sıkılaşan kredi koşullarıya sonuçlanmasına ait ise “Sıkı kredi şartları ekonomik aktiviteye, işe alımlara ve enflasyona tesirde bulunacak üzere gözüküyor” yorumunu yapmıştı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar