Parapiyasasi.net
Nagel: AMB sıkılaşmanın son kademesine geliyor
Yazar: -10 Mayıs 2023
3

Avrupa Merkez Bankası İdare Kurulu üyesi ve Bundesbank Lideri Joachim Nagel borçlanma maliyetlerindeki artışların şimdi bitmediği ve çekirdek enflasyonun hâlâ denetim altına alınmasının gerektiği bir ortamda bankanın mevcut para siyasetinden çok mutlu olduğunu söyledi.

Deutschlandfunk radyosuna verdiği demeçte Nagel, “Sona yanlışsız yani para siyasetinde kısıtlayıcı olarak kabul edilen alana ulaşıyoruz. Para siyasetinin tesirini gösterdiğinden eminim” diye konuştu.

Nagel’in kelamları, Avrupa Merkez Bankası’nın mevduat faizini Haziran ve Temmuz aylarında iki defa daha artıracağını ve 3,75 oranı ile tepede bırakacağını düşünen birden fazla ekonomistin görüşüyle ​​örtüşüyor.

Nagel ile birlikte öbür AMB yetkilileri de para siyaseti hakkında görüşlerini açıkladı.

AMB yetkilileri ortasında güvercin görüşleriyle bilinen Yunanistan Merkez Bankası Lideri Yannis Stournaras AMB faiz artışlarının 2023’te sona ereceğini söyledi.

Daha şahin kanatta yer alan Letonya Merkez Bankası Lideri Martins Kazaks ise artışların Temmuz’dan sonra da devam edebileceği konusunda uyardı.

AMB son toplantısında sıkılaşma suratını düşürmüş, artışa devam bildirisi vermişti

Avrupa Merkez Bankası (AMB) çekirdek enflasyonun 10 ay içinde birinci kere gerilemesinin akabinde piyasaların odaklandığı son toplantısında 25 baz puanlık faiz artışıyla sıkılaşma patikasında tempoyu düşürmüştü.

Karar metninde Temmuz’da APP kapsamında yine alımların durdurulacağı sinyali yer aldı.

AMB Lideri Christine Lagarde da basın toplantısında AMB’nin faiz artışlarına orta vermediğinin çok açık olduğunu belirtti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar