Parapiyasasi.net
New York borsası düşüşle açıldı
Yazar: -04 Mayıs 2023
6

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,20 azalarak 33.347,78 puana geriledi. S&P 500 endeksi yüzde 0,20 azalışla 4.082,55 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,23 kayıpla 12.997,34 puana indi.

Fed’in dün siyaset faizini beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırması sonrası ülkedeki bölgesel bankalara ait artan kaygılarla hisse piyasalarında yeni günün açılışında negatif bir seyir izlendi.

Geçen yılın mart ayından bu yana 10’uncu faiz artırımını gerçekleştiren Fed, siyaset faizini 16 yılın en yüksek düzeyi olan yüzde 5-5,25 aralığına çıkardı.

Fed’in karar metninde, “yeterince kısıtlayıcı bir duruş elde etmek için kimi ek siyaset sıkılaşmasının uygun olabileceğinin öngörüldüğüne” ait tabirin çıkarılması dikkati çekti. Kelam konusu sözün açıklamadan çıkarılması, bankanın sıkılaştırma döngüsünde muhtemel duraksamanın sinyali olarak yorumlandı.

Fed Lideri Jerome Powell ise faiz kararının akabinde düzenlediği basın toplantısında, faiz artırımlarının durdurulup durdurulmayacağının haziran toplantısında ele alınacağını bildirdi.

Analistler, kelam konusu gelişmelerin akabinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın haziranda faiz artışını durduracağına kesin gözüyle bakıldığını lakin siyaset metninde ve Powell’ın açıklamalarında gelecek periyoda ait iletilerin net olmadığını, açıklanacak makroekonomik bilgilerdeki sinyallerin ehemmiyetinin artığını belirtti.

Para piyasalarında Fed’in yıl sonuna kadar 50 baz puan faiz indirimi yapabileceğinin fiyatlandığına da işaret eden analistler, lakin Powell’ın dünkü toplantıda bahse ait sorulara “Şu anda faiz indirimini düşünemeyiz.” halinde karşılık verdiğini hatırlattı.

Öte yandan dünkü basın toplantısında bankacılık dalındaki son gelişmelere değinen Powell, bölümdeki şartların mart ayının başından bu yana büyük ölçüde güzelleştiğini, ABD bankacılık sisteminin sağlam ve dirençli olduğunu söyledi.

Ancak Powell’ın açıklamalarından saatler sonra finansal zorluklar yaşayan bölgesel bankalardan PacWest’in de satış dahil stratejik seçeneklerini değerlendirdiğine ait haberler basında yer aldı.

Söz konusu haberlerin akabinde bankadan bugün yapılan açıklamada stratejik varlıkların satışı dahil opsiyonların değerlendirildiği ve son devirde ilgi gösteren potansiyel yatırımcı ve partnerlerle görüşmelerin sürdüğü bildirildi.

PacWest payları, gelişmelerin akabinde yüzde 50’ye yakın kıymet kaybederken, öbür bölgesel bankalardan First Horizon’un payları yüzde 40’a yakın ve Western Alliance’ın payları yüzde 20’nin üzerinde düşüş kaydetti.

Makroekonomik bilgi tarafında ise ABD’de birinci defa işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı, 29 Nisan ile biten haftada 242 bine yükselerek beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Ülkede tarım dışı iş gücü verimliliği ise 2023’ün birinci çeyreğinde bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 2,7 ile beklentilerin üzerinde azaldı.

ABD’de dış ticaret açığı da martta aylık bazda yüzde 9,1 azalarak 64,2 milyar dolara düştü.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar