Parapiyasasi.net
New York borsası düşüşle açıldı
Yazar: -10 Mart 2023
6

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,22 azalarak 32.185,14 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,14 azalışla 3.912,77 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,11 düşüşle 11.325,36 puana indi.

ABD’de bankacılık dalına ait telaşlar sürerken hisse piyasalarındaki negatif seyir de devam etti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) siyaset faizini beklentilerin üzerinde bir noktaya kadar yükselteceğine yönelik fiyatlamalar sonrası kimi bankaların tahvil durumlarında oluşan ziyanları realize etmek zorunda kalması, ABD’nin bankacılık dalında tasaları artırmıştı.

ABD merkezli ticari bir banka olan SVB Financial Group’un 21 milyar dolarlık tahvil konumunu yaklaşık 1,8 milyar dolar ziyanla kapatması ve 2 milyar doların üzerinde sermaye artırımına gideceğini duyurması sonrası bankanın pay fiyatı dün yüzde 60’ın üzerinde paha kaybetmişti.

Silikon Vadisi Bankası olarak bilinen SVB Financial Group’un, birtakım teşebbüs sermayesi yatırımcılarının şirketlere paralarını bankadan çekmelerini tavsiye etmesi sonrası vadeli piyasada da kayıplarının sürmesiyle süreçleri askıya alındı.

CNBC’de yer alan bir haberde ise sermaye artırma teşebbüsleri başarısız olan bankanın satışı için görüşmelerde bulunduğu bildirildi.

Makroekonomik data tarafında ise ABD’de tarım dışı istihdam şubatta 311 bin kişi artarak beklentileri aşarken, işsizlik oranı yüzde 3,4’ten 3,6’ya yükseldi.

Fed’in dikkatle izlediği ortalama saatlik kar ise tıpkı devirde yüzde 0,2 artarak 33,09 dolara tırmandı. Piyasa beklentileri ortalama saatlik karın kelam konusu periyotta ocak ayında olduğu üzere yüzde 0,3 artması tarafındaydı.

Analistler, fiyatlarda beklentilerin altında kaydedilen artışın, Fed’in faiz artırımları konusundaki agresif tavrını yine gözden geçirmesine neden olabileceğini belirtti.

İstihdam verisi sonrası para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in bu ayki toplantıda 50 baz puanlık faiz artışına gideceğine yönelik beklentiler yüzde 49’a geriledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar