Parapiyasasi.net
New York borsası düşüşle kapandı
Yazar: -03 Mayıs 2023
4

Kapanışta Dow Jones endeksi 300 puanın üzerinde paha kaybetti ve yüzde 1,08 azalışla 33.684,53 puana indi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,16 azalarak 4.119,59 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,08 kayıpla 12.080,51 puana geriledi.

Fed’in yarın açıklayacağı para siyaseti kararları öncesi bölgesel bankaların paylarındaki sert düşüşle hisse piyasalarında negatif bir seyir izlendi.

ABD’de 2 ay içinde 3’üncü bankanın iflası bankacılık dalına ait kaygıların yine artmasına neden olurken, bölgesel bankalardan PacWest payları yüzde 30’a yakın, Western Alliance payları yüzde 15’in ve Metropolitan Bank payları yüzde 20’nin üzerinde düşüş kaydetti.

Fed’in iki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı ise bugün başlarken para piyasalarındaki fiyatlamalarda, bankanın yarın yüzde 85 ihtimalle 25 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor.

Analistler, siyaset metni ve Fed Lideri Jerome Powell’ın toplantı sonrası yapacağı kelamla yönlendirmelerin piyasaların tarafı üzerinde tesirli olmasının beklendiğini belirtti.

Öte yandan CNBC’nin haberine nazaran, ortalarında Senatör Elizabeth Warren’ın da bulunduğu ABD’li 10 senatör, Fed Lideri Jerome Powell’a gönderdiği mektupta, bankanın para siyaseti stratejisi hakkındaki kaygılarını lisana getirdi ve iktisadın ziyan görmesi riskinden kaçınmak için faiz artışlarının durmasını istedi.

Makroekonomik data tarafında da ABD’de JOLTS Açık İş Sayısı, martta bir evvelki aya kıyasla 384 bin azalışla 9 milyon 590 bine düştü. Piyasa beklentilerinin altında kalan açık iş sayısı, Nisan 2021’den bu yana en düşük düzeye indi.

Ülkede fabrika siparişleri de martta yüzde 0,9 artışla piyasa beklentilerinin altında yükseliş gösterdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar