Parapiyasasi.net
New York borsası düşüşle kapandı
Yazar: -13 Mayıs 2023
6

S&P 500 endeksi yüzde 0,16 azalışla 4.124,08 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,35 kayıpla 12.284,74 puana indi. ABD’de borç limiti açmazı yatırımcıların odağında yer almaya devam ederken, beklentilerin altında gelen tüketici itimadı bilgileri sonrası hisse piyasaları haftanın son süreç gününü negatif seyirle tamamladı.

Ülkede Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici itimat endeksi, mayısta aylık 5,8 puan azalışla 57,7’ye gerilerken son 6 ayın en düşük pahasını aldı. Tüketicilerin uzun vadeli enflasyon beklentisi ise yüzde 3,2 ile 2011’den bu yana en yüksek düzeyini kaydetti.

ABD Lideri Joe Biden’ın gelecek hafta başında kongre başkanlarıyla yapacağı borç limiti görüşmesinden çıkacak sonuçlar da yatırımcılar tarafından beklenirken, Beyaz Saray, son birkaç günde bu kapsamda gerçekleştirilen toplantıların verimli geçtiğini bildirdi.

ABD Kongresi Bütçe Ofisi (CBO), borç limitinin artırılmaması halinde haziran ayının birinci iki haftasında hükümetin borçlarını ödeyememesine ait “önemli bir risk” olduğunu kaydetti.

CBO’nun raporunda, “Hazinenin nakdi ve inanılmaz önlemleri tükenmeden borç limiti yükseltilmez yahut askıya alınmazsa hükümet, birtakım faaliyetler için ödemeleri ertelemek, borç yükümlülüklerini yerine getirmemek yahut her ikisini birden yapmak zorunda kalacaktır.” tabirleri kullanıldı.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamaları da takip edilirken, Chicago Fed Lideri Austan Goolsbee, enflasyonun hala yüksek lakin en azından düşüşte olduğunu belirtti.

Fed’in resesyon olmadan enflasyonu düşüreceğini umduğunu söyleyen Goolsbee, ülkenin borç limitine ait de ABD’nin borç tavanını yükseltmekten diğer seçeneği olmadığını savundu.

Öte yandan, Biden, Philip Jefferson’ı Fed Lider Yardımcılığına, Adriana Kugler’i de Fed İdare Heyeti üyeliğine aday gösterdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar