Parapiyasasi.net
New York borsası yatay seyirle açıldı
Yazar: -08 Mart 2023
5

S&P 500 endeksi yüzde 0,03 artarak 3.987,55 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,20 artışla 11.553,09 puana tırmandı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın ABD Senatosu’nda yaptığı açıklamalarda şahin tonun öne çıkması sonrası dün kayıpların yaşandığı hisse piyasalarında, yeni günün açılışında yatay bir seyir izlendi.

Powell, ABD Senatosu’nun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde dün yaptığı konuşmada, son ekonomik bilgilerin beklenenden daha güçlü geldiğini, bunun da faiz oranlarının en son düzeyinin kestirim edilenden daha yüksek olabileceğini gösterdiğini belirtmişti.

Fiyat istikrarını yine sağlamanın, muhtemelen bir mühlet daha kısıtlayıcı bir para siyaseti duruşunu gerektireceğini vurgulayan Powell, “Verilerin toplamı daha süratli sıkılaşmanın gerekli olduğunu gösterirse, faiz artışlarının suratını artırmaya hazırız.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Powell’ın açıklamalarının akabinde 50 baz puanlık faiz artışı ihtimali tekrar gündeme gelirken, ABD’de bugün açıklanan istihdam dataları de faiz artırımlarına dair tasaları güçlendirdi.

50 baz puanlık faiz artışına gitme ihtimali yüzde 74’e yükseldi

ADP Araştırma Enstitüsü’nün ulusal istihdam raporuna nazaran, ABD’de özel bölüm istihdamı, şubatta 242 bin şahısla piyasa beklentilerinin üzerinde artış kaydetti.

Powell’ın açıklamaları ve istihdam dataları sonrası para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed’in bu ayki toplantıda 50 baz puanlık faiz artışına gitme ihtimali yüzde 74’e yükseldi.

Analistler, yarıyıllık Para Siyaseti Raporu’na ait sunumuna bugün de Temsilciler Meclisi’nin Finansal Hizmetler Komitesi’nde devam edecek Powell’ın açıklamalarının piyasaların odağında olduğunu, JOLTS açık iş sayısı bilgileri ile Fed’in Bej kitap raporunun da takip edileceğini belirtti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar