Parapiyasasi.net
New York borsası yükselişle açıldı
Yazar: -09 Mart 2023
5

Açılışta Dow Jones endeksi, 100 puanın üzerinde kıymet kazandı ve yüzde 0,43 artışla 32.939,85 puana yükseldi. S&P 500 endeksi yüzde 0,14 artarak 3.997,65 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,02 artışla 11.578,31 puana çıktı.

ABD’de yarın açıklanacak ve ABD Merkez Bankası (Fed) para siyasetinin seyri için ehemmiyet taşıyan istihdam raporu öncesi hisse piyasalarında müspet bir seyir izlendi.

Ülkede bugün açıklanan bilgilere nazaran, işsizlik maaşı müracaatları beklentilerin üzerinde arttı. ABD’de birinci sefer işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 4 Mart ile biten haftada evvelki haftaya kıyasla 21 bin kişi artarak 211 bin ile Aralık 2022’den bu yana en yüksek seviyeyi kaydetti.

Verilerin tahlil edileceğini söylemişti

Analistler, haftalık işsizlik maaşı müracaatlarında beklentilerin üzerinde kaydedilen artışın, istihdam raporu öncesi, sıkı iş gücü piyasasının daha agresif faiz artırımlarına neden olabileceğine dair telaşları hafiflettiğini belirtti.

Fed Lideri Jerome Powell, ABD Kongresi’nde dün yaptığı açıklamalarda, Banka’nın 21-22 Mart’ta gerçekleşecek toplantısıyla ilgili rastgele bir karar almadıklarını, açıklanacak bilgilerin tahlil edileceğini söylemişti.

Mart ayı toplantısına ait yaklaşımlarının sorulması üzerine Powell, JOLTS açık iş sayısı, cuma günü açıklanacak istihdam raporu ve gelecek hafta açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) bilgilerinin değerli olduğunu vurgulamıştı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar