Parapiyasasi.net
New York borsası yükselişle açıldı
Yazar: -26 Mayıs 2023
2

S&P 500 endeksi yüzde 0,12 artarak 4.156,16 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,3 karla 12.736,42 puana yükseldi.

ABD’de devam eden borç limiti müzakereleri ve açıklanan makroekonomik bilgiler yatırımcıların odağında yer alırken, hisse piyasaları haftanın son süreç gününe olumlu bir başlangıç yaptı.

Analistler, borç limitini konusunda mutabakata yaklaşıldığı beklentilerinin endekslerin olumlu seyrinde tesirli olduğunu fakat enflasyonun beklenenden biraz daha sıcak olduğuna dair işaretlerin karları sınırladığını söyledi.

Ülkede ferdî tüketim harcamaları, nisanda aylık yüzde 0,8 ile beklenenden fazla artarken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek ferdî tüketim harcamaları fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 4,7 yükseliş kaydetti.

ABD’de sağlam mal siparişleri de nisanda aylık bazda yüzde 1,1 artarak beklentilerin tersine yükseliş kaydetti.Ülkede mal ticareti açığı, nisanda aylık bazda yüzde 17 artarak 96,8 milyar dolara yükseldi.

ABD Temsilciler Lideri Kevin McCarthy, borç limiti müzakerelerinde şimdi muahedenin olmadığını belirterek, güç olsa da bu mevzuyu sonuçlandırana kadar çalışmaya devam edeceklerini tabir etti.

Öte yandan, hususa yakın kaynaklara dayandırılan haberlerde, Beyaz Saray ile Kongre müzakerecilerinin borç limitini iki yıllığına yükseltmek için bir uzlaşma mutabakatına yakın oldukları belirtildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar