Parapiyasasi.net
New York borsası yükselişle kapandı
Yazar: -19 Mayıs 2023
4

Kapanışta Dow Jones endeksi 100 puanın üzerinde bedel kazandı ve yüzde 0,34 artışla 33.535,91 puana yükseldi. S&P 500 endeksi yüzde 0,94 artarak 4.198,01 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,51 artışla 12.688,84 puana çıktı.

ABD’de borç limiti konusundaki müzakereler sürerken mutabakata varılacağına dair beklentilerin artmasıyla hisse piyasalarında müspet bir seyir izlendi.

Piyasalarda dikkatler borç limiti müzakerelerine çevrilirken, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy, müzakerelerde bu hafta sonu prensipte bir mutabakata varılabileceğini ve gelecek hafta Temsilciler Meclisi’nde oylanabileceğini söz etti.

Senato Çoğunluk Önderi Demokrat Chuck Schumer de borç limiti müzakerelerinin ilerleme kaydettiğini belirterek, Senato’nun borç limiti konusunda Temsilciler Meclisinin çabucak akabinde harekete geçeceğini kaydetti.

Para siyaseti cephesinde ise Fed yetkililerinin kelamla yönlendirmeleri takip edilirken, Dallas Fed Lideri Lorie Logan mevcut dataların şimdi haziranda faiz artırımının durdurulmasının uygun olacağına işaret etmediğini aktardı.

Enflasyonun çok yüksek ve fiyat istikrarını yine sağlamanın çok kıymetli olduğunu vurgulayan Logan, Fed’in şimdi enflasyon konusunda muhtaçlık olan ilerlemeyi kaydetmediğini tabir etti. Logan, enflasyonun gereğince süratli düşüp düşmediği konusunda hala kaygılı olduğunu vurguladı.

St. Louis Fed Lideri James Bullard da enflasyona karşı bir “sigorta” olarak faiz oranlarının daha da artırılmasını desteklediğini kaydetti. Bullard, dezenflasyon beklediğini fakat bunun istediğinden daha yavaş olduğunu aktardı.

Makroekonomik bilgi tarafında ise ABD’de birinci sefer işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı, 13 Mayıs ile biten haftada 242 bine gerileyerek beklentilerin altında gerçekleşti.

Philadelphia Fed İmalat Endeksi, mayısta eksi 10,4 ile beklentilerin üzerine çıkmasına karşın, dalda daralmanın sürdüğünü gösterdi.

Ülkede ikinci el konut satışları da nisanda aylık bazda yüzde 3,4 azalarak beklentilerin altında gerçekleşti

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar