Parapiyasasi.net
New York borsası yükselişle kapandı
Yazar: -01 Nisan 2023
8

Kapanışta Dow Jones endeksi 400 puanın üzerinde paha kazandı ve yüzde 1,26 artışla 33.274,15 puana yükseldi. S&P 500 endeksi yüzde 1,36 artarak 4.105,80 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,74 artışla 12.221,91 puana çıktı.

Enflasyondaki düşüş sinyallerinin Fed’in agresif faiz artırımlarına yakında son verebileceğine dair beklentilerin artırmasıyla hisse piyasalarında olumlu seyir izlendi.

ABD’de iki büyük bölgesel bankanın ay başındaki iflasının akabinde banka paylarındaki keskin satışlara ve finansal kriz kaygılarına karşın endeksler, yılın birinci çeyreğini yararla tamamladı.

Nasdaq endeksinin, yılın birinci çeyreğinde, Haziran 2020’den bu yana en güçlü çeyreklik performansını göstermesi dikkati çekti.

ABD’de şahsî tüketim harcamaları, şubatta yüzde 0,2 ile piyasa beklentilerinin altında arttı.

Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı besin ve güç kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek ferdî tüketim harcamaları fiyat endeksi de birebir devirde aylık bazda yüzde 0,3 ve yıllık bazda yüzde 4,6 yükseldi.

Öte yandan, ABD’de Michigan Üniversitesi tarafından ölçülen tüketici inanç endeksi, martta 5 puan azalışla 62 olurken, son dört aydaki birinci düşüşünü kaydetti.

Fed yetkililerinin açıklamaları da takip edilirken, Boston Fed Lideri Susan Collins, enflasyonu düşürmede sıkı para siyasetini sürdürmenin kritik olduğunu vurgulayarak, mevcut enflasyon haberlerinin memnuniyetle karşılandığını fakat Fed’in hala gereğince ilerleme kaydetmediğini savundu.

New York Fed Lideri John Williams da bilinmeyen ekonomik görünüm ve dataların para siyasetine taraf vereceğine işaret ederek, bu yıl enflasyonun yüzde 3,25’e düşmesini, işsizlik oranının ise yüzde 4,5 civarına çıkmasını beklediğini kaydetti.

Williams, ABD iktisadının 2024’te toparlanmadan evvel bu yıl bir ölçü daralacağını söz etti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar