Parapiyasasi.net
New York borsası yükselişle kapandı
Yazar: -29 Nisan 2023
3

S&P 500 endeksi yüzde 0,84 artarak 4.170,20 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,69 çıkarla 12.226,58 puana çıktı. Ülkede bilanço dönemi ve açıklanan makroekonomik bilgiler yatırımcıların odağında yer almaya devam ederken, hisse piyasaları haftanın son süreç gününde müspet bir seyir izledi.

Ocak-mart periyoduna ait bilançosunda rekor birinci çeyrek karı bildiren Exxon Mobil’in pay fiyatı gün içinde tarihi tepesine çıkarken, günü yüzde 1,29 yararla tamamladı.

Dün piyasaların kapanışından sonra birinci çeyrek bilançosunu açıklayan ABD’li e-ticaret devi Amazon’un payları ise yüzde 4’e yakın paha kaybetti.

ABD Merkez Bankası (Fed), mart ayında iflas eden Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) kontrol ve düzenlenmesine ait incelemenin sonuçlarını açıkladı. Fed, SVB’nin iflasının banka idaresinin riskleri yönetememesi ve kontroldeki yetersizliklerden kaynaklandığını belirterek, kontrol ve düzenlemeyi güçlendirme davetinde bulundu.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) Signature Bank’ın iflasına ait yayımladığı kontrol raporunda, bankanın iflasının temel nedeninin “kötü yönetim” olduğunu bildirdi.

Ülkede bankacılık krizinde ismi geçen bankalardan biri olan First Republic’in pay fiyatındaki düşüş bugün de devam etti. Hafta başında açıkladığı bilançosu birinci çeyrekteki mevduat kayıplarını ortaya koyan bankanın payları yüzde 43’ün üzerinde bedel kaybetti.

Öte yandan, ABD basınında FDIC’in First Republic Bank’a kayyum atayabileceğine yönelik haberler yer aldı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar