• YARIM ALTIN
  5.450,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5698
  % 0,48
 • € EURO
  29,0090
  % 0,79
 • £ POUND
  33,5522
  % 0,96
 • ¥ YUAN
  3,7769
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,2768
  % 0,53
 • BITCOIN/TL
  757199,102
  % -0,12
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

NFT Nedir? Nasıl Oluşturulur?

NFT Nedir? Nasıl Oluşturulur?

NFT Nedir? Nasıl Oluşturulur?

NFT, bir dijital varlığın benzerinin olmadığını ve bu sebepten ötürü değiştirilemez olduğunu onaylar. Bir sistem blok zinciri yapısında bir dijital defterde depolanan bir veri birimidir. NFT’ler, fotoğraflar, videolar, ses ve diğer dijital veri dosyası türleri gibi sanal öğeleri temsil eder. Ancak, orijinal dosyanın herhangi bir kopyasına erişim, DTV alıcısıyla sınırlı değildir. Bu dijital unsurların kopyaları herkes tarafından kopyalanabilir ve elde edilebilirken, NFT’ler, çalışmanın sahipliğini alan kişi / kuruma telif hakkı korumalı mülkiyetin ayrı kanıtını sağlayan ve NFT aracılığıyla blok zincirinde izlenebilenlerdir.

2021, NFT patlamasının yılıydı. Ethereum, Flow ve Tezos gibi blok zincirlerinin NFT’leri desteklemek için kendi standartları vardır. Ancak bu kanalların her biri, temsil edilen dijital öğenin gerçekten benzersiz olmasını sağlamak için çalışır. sahiplerinin çalışmalarıyla “geçimlerini kazanabilmeleri” için devrim niteliğindedir. Çünkü NFT’ler artık dijital varlıklar için tüm aracıları ortadan kaldırıyor. Sanat, müzik, spor ve diğer popüler eğlence araçlarını pazarlamak için kullanılırlar. Ethereum ekosisteminin bir parçası olan şu anda birçok popüler NFT var. Bununla birlikte, diğer blok zincirler de kendi NFT sürümlerini üretebilir.

NFT, sanatçılar, içerik üreticileri ve dijital içerik paylaşım, pazarlama platformları adına yenilikçi bir gelir paylaşımı modeli haline geldi. Böylece piyasa değeri 2020 yılında üç katına çıkarak 250 milyon dolara ulaştı. Tabii bu durum özellikle çevresel duyarlılık açısından eleştirilere hedef oldu. Neden NFT ‘Bu blok zincirlerini sürdürmek için gerekli olan enerji tarafından üretilen karbon emisyonları, NFT pazarındaki büyük oyuncuları “karbon ayak izlerini yeniden düşünmeye” zorluyor.

NFT Nasıl Oluşturulur ve Telifle İlişkisi Nasıldır?

NFT’ler, bir veri setinin benzersizliğini doğrulayan bir dizi kriptografik karakter dizisi olan ilişkili olduğu blok zincirindeki önceki kayıtlara göre oluşturulabilir. Bu kriptografik işlem süreci, NFT’nin sahipliğini izlemek için kullanılan benzersiz bir dijital imza sağlar. Aynı zamanda her dijital dosyanın kimliğidir. Ancak, NFT tarafından tutulan dijital çalışmanın nerede saklandığını gösteren veri bağlantıları zamanla kaybolabilir. Ayrıca, bir TVN’nin mülkiyeti, temsil ettiği dijital varlık üzerindeki herhangi bir telif hakkına sahip olduğu anlamına gelmez; TVN’yi satabilir. NFT’nin mülkiyeti değiştiğinde, alıcının telif hakkı ayrıcalığı yoktur. Bu nedenle, orijinal sahibin aynı eserden birden fazla NFT oluşturmasına izin verilir. Bu anlamda, bir DFT, telif haklarından ayrı olarak sahiplik kanıtı olarak piyasa değeridir.

Dijital Sanat

Dijital sanat, NFT’ler için doğal bir yaşam alanı haline geldi. Çünkü blockchain teknolojisinin esnekliği ve yetenekleri, NFT’lerinsahipliğini sağlamıştır. Ve dijital sanatçılar en çok kullanılan ve kabul edilen topluluğu yarattı. Beeple adıyla da bilinmekte olan Mike Winkelmann, “Everydays – “The First 5000 Days” isimli dijital eseri2021’de 69 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi. Donald Trumpfigürünün yanından geçen hareketli yayalar.Nifty Gateway aynı zamanda dijital sanat için bir çevrim içi kripto para piyasasıdır.

Çevresel Endişeler

NFT satışlarını ve satın almalarını içeren blok zinciri işlemlerini halletmek ve doğrulamak için kanıt gereklidir. Bu, büyük miktarda sera gazı salan büyük miktarda elektrik tüketir. Örneğin, iki aylık elektrik kullanan bir kişinin karbon ayak izine eşdeğer bir karbon ayak izi yaratan bir Avrupa sakini olan Nyan Cat’in kötü şöhretli NFT’sini ele alalım. Bu, düzenleme için birçok tartışma ve talep yarattı. Bu nedenle,bağzı NFT pazarlama platformları sürdürülebilir programlara bağlılıklarını açıkladılar ve bazı durumlarda alıcılara ödeme sırasında karbon denkleştirme programlarına katkıda bulundular. Bu sorun nedeniyle NFT pazarlarından çekildiğini açıklayan sanatçılar da var. Önemli bir gelişme görmediklerini ve küresel ısınmayı karbon emisyonlarıyla hızlandırmak istemediklerini söylediler. Kullanıcıların, ağdaki kripto para tokenlerinden şu anda “Proof of Stake” modelinde olduğu gibi doğru defteri tutmakla ilgilenmelerini sağlamak için, bazılarını dondurmaları gerekiyor.Vesistemi ihlal eden kullanıcıları token kaybetmekle cezalandıran bazı düzenleyici modeller var, ancak bu henüz yaygın değil, ancak bazı ekonomistler hisse kanıtı oluşturma konusunda eksiklikler olduğunu iddia ediyor; NFT piyasalarının olası çöküşü ve istikrarsızlaştırma tehdidi hakkında bazı açıklamalar yaptı, bu nedenle bu durum oldukça tartışmalı ve yakın gelecekte genel bir çözüm sağlayacak bir model henüz ufukta görünmüyor.

Koleksiyon Serileri

NFT’ler, kart koleksiyonları gibi eserleri dijital formatta temsil edebilir. Örneğin Şubat 2021’de NBA Top Shot platformunda çöken bir LeBron James NFT kartı 208.000 dolarlık satış gördü. 

Oyunlar

NFT’ler oyunun herhangi bir bölümünde oyun varlıklarını temsil etmek adına da kullanılabilmektedir. Oyunun içindeki dijital varlıkları satışı ve pazarlaması için eşsiz bir fırsatı temsil eder.Tabii ki oyun tarafından kontrol edilen bölümlerde.Kullanıcı … NFT’lerkullanılabileceği gibi oyun geliştiricisinin izniyle oyun içi varlıkları temsil etmek ve evrak gerektirmeden üçüncü taraf pazarlarında ticarete izin vermek. Örneğin Axie Infinity, Şubat 2021’de tek bir satışta “dijital arazisindeki tapular için” 1,5 milyon dolarlık satış yaptı.

Müzik

3 Mart 2021’de rock grubu Kings of Leon, ilk albümlerini NFT adı altında yayınlamayı planladığını duyururken, rapçi Lil Pump, özel NFT koleksiyonlarını yayınlamak için NFT platformu Sweet ile bir araya geldi.

Sinema

Film endüstrisi, blockchain teknolojisinde arşivleme konusunda teknik zorluklar yaşıyor. Bu teknolojiler daha küçük dosya boyutları için tasarlanmıştır. NFT’yi dijital sanat veya müzikten çok daha yavaş benimser. 13 Mart 2021’de Oscar adayı Adam Benzin belgeseli Claude Lanzmann: Specters of It, Shoahi’yi Rarible platformunda NFT olarak açık artırmaya çıkardı. Aynı gün, LegendaryEntertainment, Godzilla vs Kong filminden NFT koleksiyonunu yayınlayacağını duyurdu. .

Spor Dalları

Sporcular da bu NFT patlamasından çeşitli şekillerde yararlanmaya başlıyorlar. NBA oyuncusu Spencer Dinwiddie, kariyerini, telif haklarını ve gelirini temsil eden sözleşmesini sembolize etti. Bu, başkalarının da yatırım yapmasının yolunu açtı. Ayrıca Dapper Labs, blockchain tabanlı bir şirkettir. Dijital müzik videoları için bir pazar yeri olan NBA Top Shot’ı oluşturmak için NBA ile ortaklık kurdu. Mart 2021’de profesyonel tenisçi Oleksandra Oliynykova, sağ kolunun bir kısmının ömür boyu haklarını NFT alıcılarına devretti.

NFT’ler hakkında detaylı bilgiler içeren bu yazı ilk olarak Populerekonomi.com’da NFT Nedir? Nasıl Oluşturulur? başlığıyla yayınlanmıştır.

YORUMLAR YAZ