Parapiyasasi.net
OECD Nedir? Açılımı, Görevleri Ve Üye Ülkeler Listesi
Yazar: -14 Nisan 2021
28

OECD nedir? Açılımı nedir?

OECD görevleri ve üye ülkeler listesi nelerdir? OECD’nin açılımı Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’dür. 14 Aralık 1960 tarihinde Paris Sözleşmesi imzalanmıştır. OECD de Paris Sözleşmesi’ne bağlı olarak 1961 yılında kurulmuştur. O sıralarda Avrupa da savaş yıkıntıları içerisindeydi.

Buna dayalı olarak Marshall Planı ile yeniden yapılandırılması amacı ile 1948’de kurulmuş olan Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün de doğrudan olarak mirasçısıdır. Resmi dilleri İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki tanedir. Üyelerin büyük bir kısmı AB ile İUT üyeleridir. Bir bölümü de gözlemci üyelerden oluşmaktadır. OECD üyeleri genelde sanayileşmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkelerdir. Şu anda da 36 üye ülkesi bulunmaktadır.

OECD Görevleri Nelerdir?

  • Halkın yaşam standartlarını iyileştirmek
  • Sürekli olarak ve dengeli bir şekilde ekonomik gelişim sağlamakta olan politikaya destek olmak ve yardım etmek
  • İşsizliği ortadan kaldırmak
  • Sosyo-ekonomik olarak gelişmeyi sağlamak
  • Ekonomik genişleme politikası belirlemek
  • Dünya ticaretini, ülkeler arasında ayrım yapılmaksızın geliştirmeye çalışmak
  • OECD’ye üye olan ülkeler ya da üye olmak isteyen ve bunun için talepte bulunan ülkeler, ekonomik alanda ve sosyo-politik yaşamda vazgeçilmez değerler olarak üç ilke benimsemişlerdir.

Bu ilkeler: Demokrasi, insan haklarına bağlı olmak ve yurttaş özgürlüğü sağlamaktır.

Bu ilkeler de belirtilen amaçların gerçekleşmesi yönünde hizmet etmektedirler. OECD bu ilkelerin, üye ülkelerin benimsemesi için ve güçlendirilmesi için katkı sağlamaktadır. Bu örgüte üye olmamış olan ülkelere de belirtilen ilkeleri tanıtmaya çalışmaktadır.

oecd nedir? açılımı, görevleri ve üye ülkeler listesi
OECD Nedir? Açılımı, Görevleri Ve Üye Ülkeler Listesi

OECD’ye Üye Ülkeler

OECD’ye üye olan ülkelerin toplamı 2018’den itibaren 36 ülkeden oluşmaktadır. Avrupa Komisyonu da OECD’ye katılım göstermektedir. Üye ülkeler, kurucu üyeler ve sonradan katılanlar olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır.

1. Kurucu Üyeler: Türkiye, ABD, Avusturya, Almanya, Birleşik Krallık, Belçika, Fransa, Danimarka, İrlanda, Hollanda, İspanya, İsviçre, İsveç, İtalya, Kanada, İzlanda, Lüksemburg, Portekiz, Norveç ve Yunanistan olmak üzere 20 ülkeden oluşmaktadır.

2. Sonradan Katılan Üyeler: Finlandiya, Japonya, Avustralya, Litvanya, Yeni Zelanda, Çekya, Meksika, Polonya, Macaristan, Güney Kore, Letonya, Slovakya, Şili, Slovenya, Estonya ve İsrail’dir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar