Parapiyasasi.net
OHAL bölgesindeki öğretmene yer değiştirme hakkı
Yazar: -24 Şubat 2023
9

Milli Eğitim Bakanlığı’dan zelzele bölgesinde çalışan öğretmenler ve bakanlık vazifelileri ile ilgili yeni açıklama geldi.

MEB’den yapılan açıklamada, Bakan Mahmut Özer’in dört eğitim sendikasının temsilcileri ile bir ortaya geldiği belirtildi.

Özer, bakanlık merkez binasındaki toplantıda Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, Türk Eğitim-Sen Genel Lideri Talip Geylan, Eğitim Sen Genel Lideri Nejla Heyet, Eğitim İş Genel Lideri Kadem Özbay ve Eğitim-İş Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer ile bir ortaya geldi.

Bakan Yardımcıları Petek Aşkar ve Sadri Şensoy ile İşçi Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in de katıldığı toplantıda, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen ve OHAL ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’yı kapsayan bölgede vazife yapan öğretmen ve MEB işçisinin ilgili yasal kararlar kapsamında yer değişikliği ele alındı.

Bakanlıkça yılda iki defa yapılan mazeret tayini hakkı, bu yıl zelzele nedeniyle 3’e çıkarıldı.

Açıklamaya nazaran, mazeret tayini hakkı fevkalâde hal ilan edilen bölgede yer alan vilayetlerde Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı misyon yapan sözleşmeli/kadrolu öğretmen ve öbür çalışanı kapsayacak.

OHAL ilan edilen vilayetlerdeki çalışandan eşini yahut çocuğunu zelzele nedeniyle kaybedenlerle kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu şahısların (eş, çocuk, anne, baba) bulunduğu vilayette tedavisinin mümkün olmadığını belgelendirenler, yer değiştirme başvurusu yapabilecek.

Başvuruları onaylanan işçinin atanmak istedikleri vilayetteki norm takım ve durum durumuna bakılmaksızın atamaları gerçekleştirilecek.

Yer değişikliğine ait detaylar, yayımlanacak kılavuzda yer alacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar