Parapiyasasi.net
OHAL kapsamında yeni yatırım teşvik önlemleri alındı
Yazar: -12 Mart 2023
11

Depremden etkilenen ve OHAL ilan edilen vilayetlerde 6 Şubat prestijiyle yatırım müddeti biten, tamamlama vizesi yapılmamış yatırım teşvik evraklarının talep alınmaksızın tamamlanmış sayılmasına ait Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, OHAL ilan edilen vilayetlerdeki kalkınma ajanslarının idare şurası toplantıları 3 ay mühletle yapılmayabilecek. İdare heyetlerinin toplanamadığı müddette, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenen idare konseyi yetkileri genel sekreterce kullanılabilecek.

Bakanlık, bölge kalkınma yönetimleri ve OHAL ilan edilen vilayetler dışında bulunan kalkınma ajansları, OHAL ilan edilen vilayetlerde ekonomik ve toplumsal kalkınma alanında ihya faaliyetlerine dayanak olmak emeliyle programlar uygulayabilecek.

Kalkınma ajansları, OHAL ilan edilen vilayetler faydasına ve OHAL müddetince, taşınmazlar hariç, kiralama ve satın alma yapabilecek.

Depremler hasebiyle genel hayata tesirli afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde yapılmakta olan yatırımlar için genel teşvik uygulamaları kapsamında düzenlenen ve 6 Şubat prestijiyle yatırım müddeti biten ve tamamlama vizesi yapılmamış yatırım teşvik evrakları, talep alınmaksızın, yatırım müddeti devam eden yatırım teşvik evrakları ise 3 ay içinde talep edilmesi halinde, yatırım teşvik evrakındaki kayıt ve kaideler aranmaksızın mevcut haliyle tamamlanmış sayılacak.

Bu yerlerde yapılmakta olan yatırımlar için bölgesel, büyük ölçekli ve stratejik teşvik uygulamalarına istinaden düzenlenen ve 6 Şubat prestijiyle tamamlama vizesi yapılmamış yatırım teşvik evrakları de 3 ay içinde talep edilmesi halinde, yatırım teşvik dokümanında kayıtlı takviyelerin durdurulması ve yararlanılan takviyelerin geri alınmaması suretiyle yatırım teşvik dokümanındaki kayıt ve şartlar aranmaksızın, mevcut haliyle tamamlanmış olarak kabul edilecek. ​​​​​​​

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar