• YARIM ALTIN
  6.283,00
  % -0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9027
  % -0,07
 • € EURO
  31,2086
  % -0,50
 • £ POUND
  36,4118
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  4,0456
  % -0,11
 • РУБ RUBLE
  0,3133
  % -0,89
 • BITCOIN/TL
  1258372,674
  % 4,77
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Ön Ödemeli Kart İle Güvenli ve Hesaplı Alışveriş

Ön Ödemeli Kart İle Güvenli ve Hesaplı Alışveriş

Özellikle internet üzerinde yapılan online alışverişlerinde istenen kredi kartı bilgileri pek çok kişi için güvenilirlik açısından pek çok soru işareti bırakmaktadır. Ayrıca pek çok kişinin henüz kredi kartı sahibi olmaması ya da 18 yaş altı gençlere kredi kartı veren banka sayısının az olması nedeni ile ön ödemeli kartlar büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Peki, ön ödemeli kart nedir? Ön ödemeli kart kullanmanın faydaları nelerdir?

Ön Ödemeli Kart Nedir?

Ön ödemeli kart, temelinde banka ve kredi kartları ile aynı alışveriş işleri için kullanılabilen kartlardır. Ön ödemeli kartların kredi kartlarından farkı ise, ön ödemeli kart başvurusu sürecinin daha kolay olması, 18 yaş altı ön ödemeli kart alınabiliyor olması ve harcama yapabilmek için önce karta harcanacak bakiyenin yüklenmesi gerekmekte. Bu özellik sayesinde ay içinde bilinçsizce harcama yapıp ay sonunda büyük bir faturayla karşılaşmamış oluruz.

Günümüzde internetin yaygınlaşması ve e-ticaret platformları ve çeşitli video oyun platformları dâhil birçok internet sitesinden yapılan sanal alışverişlerin artmasıyla birlikte, alışverişleri yapan bireylerin yaş ortalaması da oldukça düşmüş durumdadır. Bununla birlikte sanal alışverişleri de daha güvenli hale getirebilmek için kullanılan ön ödemeli kartlar özellikle 18 yaş altı kesim tarafından oldukça ilgi görmektedir. Ayrıca yaşı küçük bireylerin nakit para taşımasının tehlikeli olabileceği dönemlerde bu kartlar internet alışverişlerinin yanı sıra birçok alışveriş noktasında geçerli olduğu için veliler tarafından da oldukça tercih ediliyor.

Ön Ödemeli Kart Kullanmanın Faydaları

Ön ödemeli kart kullanmanın faydaları aslında içinde bulunduğumuz teknoloji çağında ve özellikle Z kuşağı neslin internete bu kadar kolay erişmesiyle birlikte azımsanamayacak kadar çoktur. İnternet üzerinden güvenli alışveriş sağlamak için düzenli ödeme, taksit gibi şeylere olanak sağlamayan ön ödemeli kartlar aynı zamanda hiçbir şekilde kredi de vermemektedir.

Geçmişte sıklıkla kullanılan kontörlü sim kartı mantığıyla çalışan ön ödemeli kartlara yüklediğimiz bakiye kadar harcama yapabiliriz. Bununla birlikte çocuklar için ön ödemeli kart kullanımı, çocuklarına çeşitli çevre koşullarından ötürü nakit para taşıtmak istemeyen ve aynı zamanda para idare etmeyi öğretmek isteyen ebeveynlerin tercih edebileceği bir yol olarak görünebilir. Birçok ön ödemeli kart firmasındaki bakiye limiti çocuklar için yeterli olabilecek düzeydedir.

Ön Ödemeli Kart Nasıl Kullanılır

Ülkemizde kullanıma sunulan pek çok ön ödemeli kart vardır ve çoğu zaman en çok sorulan sorulardan biri de ön ödemeli kart nasıl kullanılır sorusu olmaktadır. Ayrıca tamamen internet üzerinde kullanımda bulunan uluslararası ön ödemeli, kart sistemleri de mevcuttur. Geçmişte ülkemizde ön ödemeli kart sistemleri olmadığı için özellikle yurtdışı satın alma işlemlerinde bu kartlar kullanılmaktaydı fakat para yatırma, çekme işlemleri çok zorlu bir süreç gerektiriyordu.

Günümüzde ise ön ödemeli kart almak, bakiye yüklemek ve kullanmak oldukça kolay. Çeşitli firmaların sunduğu ön ödemeli kart sistemlerine dilerseniz düzenli olarak para aktarımı talimatı verebildiğiniz gibi dilediğiniz an 7 gün 24 saat para yükleme işlemi de yapılabilmektedir. Ayrıca 18 yaş altı ön ödemeli kart alabilmenin mümkün olmasıyla birlikte çocuklar bu kartları kendi başlarına satın alıp TC kimlik numarası ve telefon numarasıyla birlikte aktif edip kullanmaya başlayabilmekteler.

En Çok Kullanılan Ön Ödemeli Kartlar

Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan 2 çeşit ön ödemeli kart bulunmaktadır. Elbette ki bunlar dışında kullanıma sunulan ön ödemeli kart sistemleri de mevcut ama para yükleme kolaylığı ve yaygın ödeme sistemleri sayesinde en çok bu 2 ön ödemeli kart tercih edilmektedir.

İninal

Yıllardır birçok genç ve yaşlı insan tarafından kullanılan İninal, ön ödemeli kartlar listesi arasında en çok tercih edilenlerden birisi. İninal ön ödemeli kart başvurusu için çok fazla uğraşmadan, kendi sitesinde belirtilen satış noktalarından alabilir veya kargoyla sipariş edebilirsiniz. Kartı aldıktan sonra İninal’ın web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden oluşturduğunuz hesaba kartı tanımlayarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca İninal üzerinden ATM’ler aracılığıyla para çekmek de geçtiğimiz zamanlarda mümkün hale geldi.

Papara

İninal gibi şık bir kart tasarımına sahip olan Papara da kart limiti TC kimlik numarası onaylı hesaplar için 50 bin TL’ye kadar çıkıyor. Aynı zamanda para çekme, yatırma ve transfer işlemlerindeki uygun kesim ücretleriyle de tercih edilebilir seçenekler arasında yer alıyor.

En sık kullanılan bu iki seçeneğin yanı sıra birçok ön ödemeli kart seçeneği bulunuyor. Bunları çeşitli alışveriş merkezlerinden veya kendi satış noktalarından edinebilirsiniz.

Ön Ödemeli Kart Başvurusu

Ön ödemeli kart başvurusu için ülkemizde herhangi bir yaş sınırı bulunmasa da minimum 12-13 yaş bu işin alt limiti haline gelmiş durumda. Özellikle 18 yaş altı ön ödemeli kart alımında tercih edilen bu firmalar arasından istediğiniz firmaya ait ön ödemeli kartı satış noktasından veya internet sitesinden satın aldıktan sonra, kendi uygulaması üstünden kart sahibine ait açılacak hesaptan dakikalar içerisinde kolay bir şekilde aktif edebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ