Parapiyasasi.net
OSB’ler bölge için teyakkuza geçti
Yazar: -09 Şubat 2023
9

Nurdoğan ARSLAN ERGÜN

Binlerce kişinin hayatını yitirdiği, 10 binlerce kişinin yaralandığı Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin vurduğu 10 vilayette bulunan 36 organize sanayi bölgesi (OSB) üretimde direnmek istiyor. Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta bulunan iki OSB’de 11 fabrika yıkılırken ayakta kalan fabrikalarda ise elektrik, doğal gaz ve su kesintileri nedeniyle üretim aksıyor. Bilanço şimdilik tam bilinmese de OSB’lerde çalışanların bölge insanı olması nedeniyle yaşanan kayıplar, üretimde iş gücü kaybını da beraberinde getirdi.

Doğal gaz ve elektrik kısıtlaması olmayan Diyarbakır OSB’de ise şimdilik üretim devam ediyor. Başka yandan tüm OSB’ler bölge halkına yardım için seferber oldu. “Önceliğimiz can” diyen Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Lideri Memiş Kütükçü, tüm OSB liderleriyle online toplantı yaparak bölge için teyakkuza geçtiklerini belirtti. Kütükçü, “Mağdur olan vatandaşlarımız için tetikteyiz.

Tüm OSB’lerimiz teyakkuz halinde. Bölgeden gelen talepleri karşılamak için uyum merkezi kurduk. 90’dan fazla TIR yola çıktı. Önümüzdeki süreçte neler yapabiliriz, bölgeye gönderilen yardımlar yerine ulaşıyor mu, tertip eksikliği var mı onu konuşuyoruz” bilgisini verdi. Sarsıntıdan etkilenen 10 vilayette 57 OSB bulunduğunu ve fakat bunların 36’sının üretim yaptığını açıklayan OSBÜK Lideri Kütükçü, “İki OSB’mizde, Adıyaman ve Kahramanmaraş’taki Türkoğlu OSB’mizde toplam 11 binanın yıkıldığını tespit ettik.

Adıyaman’da yıkım daha fazla. Hasar gören binalarımız var lakin bunlar dışında OSB’lerimizde öbür bir göçük bilgisi şimdi almadık. Küçük hasarlar var. OSB’lerimizde can kaybı bilgisi gelmedi. Bu da sevindirici” dedi. Bölgede üretim yapılan 36 OSB’nin toplam istihdamın yüzde 21’ini karşıladığını kaydeden Kütükçü, zelzeleden etkilenen bölgedeki istihdam sayısını 537 bin olarak açıkladı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar