Parapiyasasi.net
Pandemi’nin Perakende Sektörüne Ekonomik Etkisi
Yazar: -02 Ocak 2021
7

Pandemi; dünyada birden çok ülkede yayılan ev etkisini uzun süre gösteren salgın hastalıklara denir.

2019 Aralık ayında Çin’İn Wuhan kentinde görünen salgın hastalık ise Corona Pandemisidir. Tüm Dünyayı hem psikolojik olarak hem de ekonomik olarak olumsuz etkileyen bu salgın hastalık birçok sektörde negatif ivmeye sebep olduğu gibi perakende sektöründe de ciddi düşüşlere sebep olmuştur.

Sokağa çıkma yasakları, m2’ ye göre içerde bulunacak kişi sayısının sınırlandırılması, işten çıkarımlar sebebi ile insanların alım gücünün azalması perakende sektörünün düşüşe geçmesinde ki temel sebeplerdir. Markaların kira, personel gibi giderleri ödemek durumunda olmaları ve buna karşılık gelirlerinin azalması birçok markanın konkordato ilan etmesine de sebep olmuştur.

Sürecin uzun sürmesi hasarı gittikçe arttırmıştır. Bu süreçte hem işçi hem de işveren tarafını korumak için devlet ve perakende sektöründeki markaların bağlı olduğu çeşitli dernekler aksiyon almaya başlamışlardır.

Pandemi Döneminde Perakende İçin Alınan Önlemler Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar sektörü olumsuz etkileyince çeşitli önlemler alınmaya başlandı. İş veren kendi açısından gelirleri azaldığı için personel çıkarma yoluna gitmesine karşılık hem işvereni hem işçiyi korumak için işçi çıkarma yasaklanmış ancak işvereni de korumak için kısa çalışma ödenekleri ve ücretsiz izne ayırma gibi imkanlar verilmiştir.

Ayrıca sektördeki markaların mağazalarının yer aldığı alışveriş merkezlerinde kira ve ortak gider ödemeleri ile ilgili de aksiyonlar alınarak indirimler sağlandı.

Alınan önlemlerden biri de Covid’in hayatımıza girmesi ile tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları da değiştiği için sektördeki markalar buna ayak uydurmaya çalışmakta ve yatırımlarını da bu yönde yapmaktadır.

2020 Yılında Perakende Sektörünün Karlılık Oranı

Karlılık oranı resmi olarak açıklanmasa da her yıl ortalama %12 ile %17 arasında büyüme seyreden sektör bu yıl Covid Pandemi’si sebebi ile bu oranları yakalayamamış hatta gerileme göstermiştir.

Fiziksel mağazacılığa olan ilgi yasaklar ve alınan tedbirlerden dolayı azalmış onun yerine sanal mağazalar ve markaların internet siteleri daha büyük ilgi görmeye başlamıştır.

Ancak buna rağmen 2020 yılında sektör beklenen büyümeyi sağlayamamıştır. Aşının bulunması ile 2021 yılını daha iyi geçirmeyi umut eden markalar üretimlerine devam etmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar