Parapiyasasi.net
Pandemi’nin Turizm Sektörüne Etkisi
Yazar: -02 Şubat 2021
10

İlk kez 2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan Kenti’nde görülen ve ismine Corona Virüs Pandemisi denilen salgın hastalığın kısa sürede tüm dünyaya yayılması ile birçok sektörde olduğu gibi turizm sektörü de olumsuz etkilendi.

Corona Virüs önlemleri kapsamında şehirler arası seyahat yasakları ve ülkeler arası uçak seferlerinin iptali gibi aksiyonlar turizm sektörünün ekonomisini zor durumda bırakmıştır.

Ülkemiz Türkiye’de ise ilk vaka 2020 yılı mart ayında görünmüştür. Her yıl yurt içinden ve yurt dışından yüz binlerce yerli ve yabancı turistin akın ettiği özellikle Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nde yer alan, ülkenin turizm ekonomisini ciddi katkıda bulunan şehirlerimizde ciddi oranda etkilenmiştir.

2020 yılının yazına doğru ülkemizde şehirler arası seyahat yasaklarında belirli düzenlemeler yapılması ve bazı ülkelere uçak seferlerinin tekrar konulması ile bir nebze de olsa turizm sektörünün ekonomisi hareketlense de yine de eski ivmesini yakalayamamıştır.

2021 yılında aşının bulunması ve tüm Dünya’da aşılama işlemlerinin başlanması ile bu yaz gerek bizim ülkemizde gerekse tüm Dünya’da turizm sektörünün de eski hareketliliğine dönebileceği ön görülüyor.

Turizm Sektörü Ekonomisi İçin Devlet Destekleri Nelerdir?

Bu hassas dönemde Corona Virüs Pandemisi kapsamında alınan önlemler gereği bazı kısıtlamalar söz konusu oldu. Örneğin oteller yarı kapasite hizmet vermeye başladı, mekanlar m2’lerine göre kişi sayısı kabul etmek zorunda kaldılar.

Bu ve buna benzer sebeplerden dolayı işletmelerin gelirleri düşerken masrafları arttı.

pandemi'nin turizm sektörüne etkisi

Devlet sektörü desteklemek için alınan tedbirleri 2 ana başlıkta topladı.

İlk ana başlık sektördeki yatırımcıların borçlarının belirli bir süre ertelenmesi. Diğer ana başlık ise sektörde ihtiyacı olan firmaların devlet teminatlı ek finans yöntemleri ile desteklenmesi.

Alınan Tedbirlerle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Pandeminin arından turizm sektörünün gelirlerinde %45 oranında düşüş yaşanırken ekonomik anlamında alınan tedbirler ile bu oranın %70’lere kadar çıkabileceği ön görülmektedir.

2 ana başlıkta toplanan tedbirlerin temel konusu; turizm sektöründe hizmet veren oteller, tur şirketleri, seyahat acentaları gibi hizmet sağlayıcıları kapsamakta ve sgk pirim ödemeleri, bazı krediler ve konaklama vergisi gibi sektörü bağlayıcı vergiler 3 ile 6 ay arasında ertelenmiştir.

Ayrıca faizsiz ya da düşük faizli ve ertelemeli çeşitli kredi kullanıdırımları da yapılarak sektörde hizmet veren firmalar finansal olarak da desteklenmiştir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar