Yaptığımız tüm alışverişlerde kullandığımız paralar ile mevcut bir çalışma koşulunda ay sonunu görmek ya da almak istediğimiz bir şeyleri satın almak için fazladan paramızın olması gerekmektedir. Tasarruf döneminde yaşadığımız şu günlerde para biriktirmenin yolları birçok kişi tarafından araştırılan bir konu olarak ön plana çıkıyor. Peki para biriktirmenin kaç çeşit yolu vardır? Neler yapılabilir gibi sorulara cevap verecek olursak,

PARA BİRİKTİRİRKEN ATILAN KÜÇÜK ADIMLAR

İlk olarak para biriktirmek için aylık ödemeleri en az seviyeye indirmek gerekir. Örneğin borçlarınız varsa ilk olarak borçlarınızı bitirmeye çalışın. Bir borcunuz varken para biriktirmek mümkün olmayacaktır. Mevcut borçlar elinizdeki birikim parası ile kapatmak zorunda kalırsınız. Bunun dışında aylık taksitleriniz mevcutsa bu taksitleri bitirmekte para biriktirme önünde kaldırılmış bir engeldir. Eğer yaşadığınız evde masraflar size aitse su kullanımı, elektrik kullanımı ve doğalgaz kullanımı konusunda önlemler almak yararlı olacaktır. Elektrik kullanımında tasarruflu ampul kullanmak, o an kimse yoksa odanın ışıklarının açık bırakılmaması, yüksek oranda doğalgaz kullanımı yerine daha düşük seviyede doğalgazın yakılması ve su kullanımı konusunda musluğunuzun damlatacak şekilde açık bırakarak gece altına bir kova koyarsanız sabaha kadar belli bir oranda temiz suyunuz olur. Bu şekilde evdeki temel kullanım masraflarından kurtulabilirsiniz.

Para biriktirme için ön hazırlığınızı yukarıdaki adımlarla tamamladığınızı varsayarak ikinci adımda kendinize birikim için hedef ve birikiminizle almak istediğiniz bir ürünü hedef belirleyin. Örneğin kendinize oyun konsolu alacaksınız ve bunun için 3000 TL birikim belirlediniz. 3000 TL biriktirdiğiniz zaman gidip o konsolu alın. Hedefe vardığınızı görmek sizi birikim konusunda daha bir şevkle çalışmaya itecektir. Kendinize bunun için bir birikim hesabı açın. Her ay birikim hesabınıza para yükleyin. Sigara gibi alışkanlıklarınız varsa bunları kesmekte tasarrufun ve birikimin en önemli yollarındandır. Aldığınız sigara paketi 10 TL ise ve günde bir paket içiyorsanız aylık 300 TL yılda ise 3600 TL birikim sadece sigara parasından kazanırsınız. Düşünsenize 3000 TL oyun konsolu alıyordunuz 600 TL ile üzerine oyun ya da aksesuar dahi alabilirsiniz. Akşam eve geldiğinizde cebinizde kalan bozuk paraları bir kumbarada biriktirip her ay sonunda kumbaradaki parayı bankadaki birikim hesabınıza atara her ay fazladan 60 – 90 TL arası bir para girişi yapabilirsiniz.