Parapiyasasi.net
Pentagon’da data sızıntısı soruşturması
Yazar: -22 Şubat 2023
9

HANDE BERKTAN

Büyük kuruluşların ezkaza yahut güvenlik zafiyetiyle, dahili bilgilerini internette ifşa etmesi alışılmadık bir durum değil lakin bunun ABD Savunma Bakanlığı e-posta sunucusu olması, Savunma Bakanlığı yetkililerini endişelendirmek için geçerli bir sebep.

Siber güvenlik uzmanı Anurag Sen tarafından keşfedilen bilgi sızıntısında, ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) bağlı Özel Harekât Komutanlığı’nın (USSOCOM) sunucusuna şifre gerekmeden IP adresle giriş sağlandığı tespit edildi. Özel Harekat Komutanlığı, komuta merkezinin bulut hizmetiyle ilgili muhtemel bir sorun hakkında bilgilerin güvenliği üzerine soruşturma başlattığını açıkladı.

Özel Harekat Komutanlığı (USSOCOM) sözcüsü Ken McGraw “Bulut hizmetiyle ilgili mümkün bir sorun hakkında bize sağlanan bilgilerle ilgili soruşturma başlatıldı. Bu noktada doğrulayabildiğimiz öteki tek bilgi, kimsenin ABD Özel Harekat Komutanlığı’nın bilgi sistemlerini hacklemediği” açıklamasını yaptı.

Dünya çapında terörle çaba ve rehine kurtarma misyonlarından sorumlu bir Pentagon ünitesi USSOCOM’da yaşanana bilgi sızıntısında, ABD askeri mukaveleleri ile Savunma Bakanlığı çalışanlarının evraklarını içeren standart bilgiler yer alıyordu.

Anurag Sen, sunucunun IP adresini bilen herkesin, sunucunun güvenliği sağlanana kadar datalara şifre olmadan erişebildiğini söyledi. Rastgele bir berbat niyetli yabancının açığa çıkan USSOCOM datalarına erişip erişmediği şimdi belirli değil.

Veri sızıntısı, güçlü kuruluşların bilgisayar sunucularını düzgün biçimde yapılandırmayarak potansiyel olarak hassas dahili dataları nasıl farkında olmadan açığa çıkarabileceğinin bir örneği oldu. Sızıntıyı 8 Şubat’ta bulduğunu söyleyen siber güvenlik araştırmacısı Sen, sızan Savunma Bakanlığı e-posta datalarının birçoklarının USSOCOM’a ilişkin olan üç Terabayt büyüklüğünde bilgileri içerdiğini açıkladı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar