Parapiyasasi.net
Petrol ABD’nin rezerv planıyla yükseldi
Yazar: -10 Mayıs 2023
4

ABD ham petrolü seansın başındaki yüzde 2,5’e varan düşüşün akabinde toparlanarak varil başına 73 doların üzerine yerleşmek için yarar elde etti. Ticaret Salı günü, Çin’in genel ihracat büyümesinin Nisan ayında yavaşladığı ve ithalatın sert bir halde düşerek piyasanın talebe olan itimadını sarstığı haberleriyle düşüşle başladı. ABD’nin daha evvel zarurî olan yaklaşık 140 milyon varil satışını iptal etme ve stratejik önbelleği tekrar doldurmak için bu yılın sonlarında ham petrol satın almaya başlama kararı, düşüşü durdurdu.

TD Securities’in emtia stratejisti Daniel Ghali, “Fiyat, ABD’nin stratejik petrol rezervlerini tekrar doldurmaya başlaması için gerçek ve sakinlik rüzgarları büyürken petrol boğaları için çok muhtaçlık duyulan bir teklifi sağlıyor” dedi.

Yatırımcılar, ABD’nin son kırk yılın en düşük düzeyinde bulunan rezervleri ne vakit tekrar dolduracağına dair haberleri yakından izliyor. İdare daha evvel, petrol fiyatları yaklaşık 70 dolara düştüğünde önbelleği tekrar stoklamayı planladığını söylemişti.

Petrol, Fed’in mali sıkılaştırmasına ait kaygılar ve ABD’de bir resesyon potansiyeli, dirençli bir fiziki piyasaya ağır bastığı için bu yıl yaklaşık yüzde 10 geriledi. Bank of America Corp. Salı günü global talep için daha zayıf bir görünüm üzerine Brent ham petrol kestirimini düşürdü. Yeniden de, kilit bir OPEC üyesi olan Birleşik Arap Emirlikleri, bu ay başlayan kısıtlamaların akabinde daha derin üretim kesintilerine duyulan gereksinimi kıymetsiz gördü.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar