Parapiyasasi.net
Petrol Biden-McCarthy görüşmesinden sonra yükselişte
Yazar: -23 Mayıs 2023
5

ABD ham petrolü Pazartesi günü yüzde 0.5 yükseldikten sonra varil başına 72 doların üzerine çıktı. Temsilciler Meclisi Sözcüsü Kevin McCarthy, kendisinin ve Biden’ın verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini, fakat temerrüdü önleyecek bir mutabakatın şimdi yapılmadığını söyledi. Toplantıdan evvel, Hazine Bakanı Janet Yellen, bakanlığının Haziran başında kâfi nakdinin bitme mümkünlüğünün yüksek olduğu konusunda uyarmıştı.

Washington’daki hesaplaşma, son günlerde emtia piyasalarındaki havayı domine etti, zira görüşmeler en ince detayına kadar devam ediyor. ABD’nin temerrüde düşmesi, güç talebini tehlikeye atacak mali ve ekonomik bozulma riski taşır.

Çin’in Sıfır-Kovid siyasetini terk etmesinin akabinde cansız toparlanması ve Fed’in en agresif mali sıkılaştırma kampanyası birleşerek hissiyatı baskılarken, ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 10 geriledi. Ayrıyeten, Rusya’nın petrol ihracatı, ülkenin yapmakta ısrar ettiği üretim kesintilerine ait işaretleri şimdi göstermeyen akışlarla birlikte sağlamlığını korudu.

Fed Lideri Jerome Powell daha evvel Haziran ayında faiz oranlarındaki artışların durdurulacağının sinyalini verirken, başka merkez bankası yetkilileri borçlanma maliyetlerini daha da artırma gereğini gördüklerini ve potansiyel olarak güç talebini baskıladıklarını söylediler.

ING Groep NV emtia stratejisi lideri Warren Patterson, “ABD borç tavanı müzakerelerinde çok az ilerleme kaydedilmesine ve ABD Fed yetkililerinin daha şahin yorumlarına karşın petrol nispeten düzgün durumda” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar